Ultramodern Fogászati Oktatási Központot adtak át Pécsen

Baranya - szerző: PTE/HH

Ünnepélyes keretek között adták át a Pécsi Tudományegyetem új Fogászati Oktatási Központját. A 2750 négyzetméter hasznos alapterületű, ötszintes létesítmény az orvoskar épületével szemben, a Tüzér utcában épült fel közel 2,7 milliárd forintos uniós támogatásból.

 

Az önálló pécsi fogorvosképzés 1975-ben nyitotta meg a kapuit, a régió lakosai által jól ismert Dischka Győző utcai épületben. A korszerű gyakorlati fogorvosképzés feltételeit a múlt század elején iskolának épített, és a hetvenes években klinikai célra átalakított épületben már nem lehetett megvalósítani. Az akkor 100-120 fő képzésére méretezett létesítményben mára a hallgatói létszám megötszöröződött, a képzési portfólió mind a graduális, mind a posztgraduális szegmensében jelentősen bővült, a 2000-es évek eleje óta ráadásul már német és angol nyelven is tanulhatnak a jövő fogorvosai.

 

Ezért döntött a Pécsi Tudományegyetem vezetése 2017-ben egy új épület felépítéséről, méghozzá új helyszínen. A Dél-Dunántúl új fogászati központja végül a Tüzér utcai helyszínre került, részben azért, hogy a tervezett létesítmény a pécsiek számára könnyebben elérhető legyen, részben pedig azért, hogy a gyakorlati és elméleti orvosképzés helyszínei minél közelebb kerüljenek egymáshoz. Az új épületben éves szinten mintegy 46 ezer beteget gyógyítanak, és több mint hatszáz hallgató oktatása zajlik majd.

 

A 2022 nyarától teljes kapacitással üzemelő új létesítményt nemcsak gyalogosan, közösségi közlekedéssel és kerékpárral lehet majd könnyedén megközelíteni, de az épület személygépkocsi forgalmát közforgalmi parkoló is segíti. A közel háromezer négyzetméteres, ötszintes épület a fogászati ellátás és gyakorlati képzés teljes spektrumát megjeleníti. A fogorvosképzés gerincét a több mint 60 korszerű fogászati munkaállomás biztosítja majd, ami egy körpanorámás elrendezésben öleli körbe szintenként a középső közlekedőt és betegvárót. Az épület legfelső szintjét pedig a hallgatói, kutatói, oktató és adminisztrációs terek foglalják el, valamint a közösségi életet támogató panorámaterasz.

 

Dr. Nagy Ákos Károly ismertette: az eddigi 42 munkaállomáson folyó ellátás az új épületben már 61 korszerű széken valósulhat meg, sőt, a kialakított épületgépészeti kapacitás akár 70 egységkészülék üzemeltetését is biztosítani képes. A PTE Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinikájának igazgatója hozzátette, a beruházásnak köszönhetően a kiemelten gyakorlatorientált fogorvosképzés oktatási környezetének modernizálásával, a hallgatók tanulását támogató infrastrukturális környezet kialakításával jelentős mértékben nő a fogorvostan hallgatók és szakfogorvosok képzésének, valamint a szakfogorvosok élethosszig tartó továbbképzésének színvonala.