A kiegyensúlyozott élet, a jó közérzet alapját testi egészségünk és mentális épségünk képezi. A mai álláspont szerint mentális egészség hiányában nem létezik testi egészség sem.
Testi harmóniánk megőrzésének kulcsa, hogy jól informáltak legyünk az egészségünk megőrzésének lehetőségeiről, felismerjük a betegségek korai jeleit és a megfelelő kezeléseket alkalmazzuk. Testi egészségünk megőrzésére vonatkozó ismeretek könnyebben elérhetőek, de mi a helyzet a mentális egészséggel? Létezik-e egészségmegőrzés mentálisan is?
• A lelki egészség: önismereti képesség egy olyan életforma kialakítására, amelyben jól érezzük magunkat, szükségleteink kielégítése nem akadályozott, eredményesek vagyunk a munkánkban és tisztában vagyunk teherbírásunkkal. Kitapasztaljuk az aktív és passzív pihenési formákat, amelyek számunkra feltöltődést jelentenek.
A lelki és testi egészségünk megőrzésének egyik kiemelkedő pontja az életvitelünk körültekintő kialakítása az alábbi szempontok szerint:
• Biztosítsuk az alapvető szükségleteinket: táplálkozzunk rendszeresen, változatosan, fogyasszunk vitamindús ételeket. Mozogjunk, sportoljunk, amilyen gyakran csak tehetjük! Mindenképpen gondoskodjunk az elegendő alvásmennyiségről!
• Találjuk meg a megfelelő arányt a munkavégzés és a kikapcsolódás, lazítás között. Szánjunk időt a számunkra fontos emberekre: családunkra, barátainkra. Szervezzünk velük közös programokat, amik által feltöltődhetünk és kérjük bátran érzelmi támogatásukat!
• Adjunk lehetőséget, időt és teret önmagunknak arra, hogy új dolgokat tanuljunk. Minden nap foglalkozzunk örömteli, kreatív tevékenységekkel! Sajátítsunk el konfliktuskezelő technikákat, fejlesszük kommunikációs képességünket.
• Minden napunkba építsünk be valamilyen stresszoldó technikát, lazító gyakorlatokat, relaxációt, jógát, meditációt, elcsendesülést!
• Végezzünk lelki gyakorlatokat, tartsuk meg ünnepeinket, éljük meg az elfogadás, a béke, a hála és az elégedettség érzéseit!
• Legyenek terveink, konkrét céljaink, álmaink, pozitív jövőképünk, amiért érdemes minden nap képességeinket, belső erőnket mozgósítani!
Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.