Szénhidrát anyagcsere zavarainak szűrése

Életmód - szerző: EFI

A cukorbetegség olyan anyagcsere betegség, amelynek középpontjában a szénhidrát anyagcsere zavara áll, érintve a zsír- és fehérje anyagcserét is.

 

A betegség a hasnyálmirigy által termelt inzulin hiányán alapul. Két fő típusa van: 1-es típusú cukorbetegség (T1DM), amely elsősorban a fiatalabb korosztály betegsége, illetve a 2-es típusú diabetes mellitus (T2DM), amely elsősorban az idősebb korosztályt érinti. Ezek mellett egyéb speciális formák is léteznek, pl. terhességi cukorbetegség. A cukorbetegség a világ leggyakoribb anyagcsere betegsége, amely számos súlyos szövődménnyel (pl. agyi-, szív-érrendszeri, idegrendszeri, vese, szem) járhat, kifejezetten rontva a betegek életminőségét és életkilátásait.

 

A cukorbetegséget megelőző állapotok: a szénhidrát anyagcsere enyhébb zavarai, amelyek a cukorbetegség kritériumát nem érik el, de a normáltól eltérő vércukorszintek jellemzik. Két fő típusa van: az emelkedett éhgyomri vércukorszint és az csökkent cukortolerancia, amelyek együtt is előfordulhatnak. A cukorbetegség és a cukorbetegséget megelőző állapotok diagnosztizálása az éhgyomri vércukorszint, terheléses vércukor és az ún. HgbA1c érték meghatározásán alapul.

 

Az inzulinrezisztencia a szénhidrát anyagcserezavar speciális formája, amelynek hátterében genetikai hajlam, illetve egyéb környezeti tényezők (stressz, dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód, rendszertelen táplálkozás, pajzsmirigy működési zavar, emésztőszervi betegségek) állhatnak. Gondoljunk rá: meddőség, menstruációs zavarok, petefészek cisztásbetegsége, fokozott szőrnövekedés, sikertelen fogyókúrák, alvászavarok, koncentrációs zavar esetén.

 

A szénhidrát anyagcsere zavarainak időben való felismerése megelőzheti a cukorbetegség szövődményeinek kialakulását és olyan kezelési módszert tesz lehetővé, amely a normál életvitelt és életminőséget kevésbé befolyásolja.  

 

Szűrővizsgálat ajánlott, ha:

  • a családjában előfordult már cukorbetegség
  • túlsúlyos
  • mozgásszegény életmódot folytat
  • magas vérnyomás betegségben szenved, illetve magas vérzsírértékei vannak
  • szív-, érrendszeri megbetegedésről van tudomása
  • 45 éves életkort betöltötte

 

Cukorbetegség diagnózisa:

 

Rutin laboratóriumi vizsgálat során, legalább 8 órás éhezést követően történik a vércukormérés. 7 mmol/l fölötti vércukor esetén a mérést meg kell ismételni. Amennyiben a vércukor újra 7 mmol/l felett van, akkor a cukorbetegség diagnózisa felállítható. Ha az éhgyomri vércukor ismételten 6,1 és 6,9 mmol/l közé esik, akkor terheléses vércukor vizsgálat elvégzése indokolt. Ez esetben bizonyos szénhidrát anyagcserezavar állhat fenn, aminek a típusát pontosan meg kell határozni.

 

A cukorbetegség felfedezésére irányuló vizsgálatok igazolhatnak olyan anyagcsere-zavart is, melyek már eltérnek az egészségestől, de még nem tekinthetők a klasszikus értelemben vett cukorbetegségnek, és az életmód változtatásával, a testsúly csökkentésével reális esélye lehet ebben a stádiumban a folyamat megállításának és akár visszafordításának is.

 

Szénhidrát anyagcserezavar, cukorbetegség tünetei, melyek megjelenése esetén javasolt szakorvoshoz fordulni:

  • gyakori, nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztás, állandó szomjúságérzés – gyakori vizeletürítés
  • fogyás, akár fokozott étvágy mellett is
  • infekciós hajlam, ismétlődő gombás és egyéb fertőzések, bőrviszketés
  • lábszárfekélyek, sebgyógyulási zavarok
  • ismeretlen eredetű látásromlás
  • zavartság
  • végtagzsibbadás
  • potenciazavar

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda

 


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.