Lerövidítenék a menekültügyi eljárásokat

Belföldi hírek - szerző: HH/MTI

A Fidesz azt kezdeményezi, hogy jelentősen gyorsabban, akár néhány napos határidővel lehessen lefolytatni egyes menekültügyi eljárásokat – közölte Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke. Az eljárás most több hónapot is igénybe vesz.

 

 

A bevándorlók elfogásukat követően általában azonnal kérik menekülti státuszuk elfogadását. Az eljárás ügyintézési ideje 5-6 hónap is lehet, többségét pedig azért kell megszüntetni, mert a határozat meghozatalakor a személy már nincs az országban, ugyanis céljuk általában valamelyik nyugati állam.

 

A szigorításhoz az úgynevezett biztonságos kibocsátó ország és a biztonságos harmadik ország kategóriáját használnák, és így aki ilyen – a kormány által listázott – államokból érkezik menekültként Magyarországra, azt akár azonnal vissza lehet fordítani – mondta a politikus.

 

Hangsúlyozta azt is, fel akarják hívni az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy új menekültpolitikára van szükség, mert a mostani szabályozás nem veszi figyelembe a tranzitországok szempontjait. Ugyanez a görög, az olasz, a máltai, a spanyol és a portugál hatóságok álláspontja – mondta Kósa Lajos, aki a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnökeként kapcsolatfelvételt kezdeményez az érintett országok parlamenti szakbizottságaival egy közös állásfoglalás kialakítása érdekében.

 

A magyar adatokról szólva az ügyvezető alelnök kifejtette: az elmúlt években drámaian megnőtt a Magyarországra érkező menekültek száma, hiszen míg 2012-ben 2300-2500 menekült érkezett, addig tavaly már 42 ezer. Ezeknek az embereknek a döntő többsége megélhetési menekült – folytatta -, amit az is mutat, hogy 2014-ben a 42 ezerből csak 500-an kaptak menekültstátust. Hozzátette azt is, hogy a Magyarországra érkező menekültek 95 százaléka iszlám identitású, többségük Koszovóból, Szíriából és Afganisztánból jön. Kósa Lajos megjegyezte, mindennek a tavalyi költségei több mint ötmilliárd forintot tettek ki.


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.