Dobozokban és polcokon őrzik a kilencvenkét éves korában elhunyt siklósi születésű festő, Istókovits Kálmán több mint nyolcezer alkotása. A hagyatékot felkarolva Siklós vezetése úgy döntött, mindenképp megmenti az utókor számára.
A ’20-as évektől a ’70-es évekig aktív festőművész több alkotásával találkozni a kereskedelemben is, de megannyi híres mű közintézmények falát is díszíti. Munkássága a XX. század Európájának szinte valamennyi festészeti stílusát feldolgozza, vásznaira csendéletek, tájképek mellett kurucokat, huszárokat, egyházi és elvont mitológiai témákat is felvonultatva az absztrakt vagy szürreális stílusjegyek kíséretében.
Kései munkásságára még inkább igaz, hogy a historikus témák hősies nagysága helyett a sötét, bizarr, tragikus epizódok ihlették meg. Ebből a korszakából is fellelhető néhány kiemelkedő jelentőségű és komoly értéket képviselő festmény abban a több ezres katalógusban, aminek műveit a siklósi vár egyik rejtett szegletében őrzik.
Az siklósi önkormányzatnak nincs tere kiállítani valamennyi festményt, amik közül jó néhányat az elmúlt években felújítottak ugyan, de közülük több restaurációra is szorul. Egy korábbi pályázat keretében már elkészült az 5075 darab alkotás teljes leltára, ami a szakértői vizsgálat alapján 398,5 millió forint biztosított értéket képvisel. Emellett mintegy 3200 darab vázlat, rajz és kisebb értékű mű összesen 8 millió forintra lett felbecsülve.
Egy korábban elkészíttetett szakértői véleményből kiderül: a művek tárolására kijelölt helyiség ugyan nincs a múzeumi ajánlásoknak megfelelően biztonsági, pára- és hőmérséklet-szabályzási valamint világítástechnikai berendezésekkel kialakítva, de az Istókovits-raktár klímája – a vastag falaknak köszönhetően – megfelelően stabil, a relatív páratartalom alacsony. A kis méretű helyiségben kialakított fa tárolórendszer funkcionálisan megfelel a festmények tárolására, de szükségesnek látszik a jövőbeli kibővítése és megerősítése – fogalmaz a jelentés.
A szakértő rámutat: ugyan a tárolás körülményei szerencsések, de több szempontból sem szabad hagyni, hogy feledésbe vesszen az örökség. Jelentős kulturális valamint történelmi értéke mellett az általa képviselt anyagi javak megóvása is összetett intézkedések meghozatalát kívánja.
Siklós képviselő-testülete is város tulajdonában lévő hagyaték megmentését tartja fontosnak. Előkészített döntésük függvényében minden alkotás fotója egy internetes portálra kerülhet fel, amellett, hogy több mű a galéria falán kaphat helyet.
Egyes műkincsek készpénzen történő értékesítése, míg mások aukcióra bocsátása is szerepel abban a javaslatban, amit mindkét bizottság is a városvezetők elé terjesztett, és keddi ülésén elfogadott. Döntésük szerint professzionális piaci szereplő menedzselné a teljes hagyatékot, aki egy részének értékesítésre is megbízást kapna.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.