Miközben itthon a válsághelyzet kihirdetésére készülnek, hogy katonák mehessenek a határra segíteni, az osztrákok besokalltak néhány ezer menekülttől és lezárták az átkelőt. A németek negyvenezer migránst várnak és készenlétbe helyezték a katonaságot.
Katonák is mehetnek a határra
A összesen tizenhárom törvény – köztük a menedékjogról szóló törvény – módosításával létrejött a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalma. Ebben az országos rendőrfőkapitány vagy a menekültügyi hatóság vezetője által kezdeményezett, kormány által elrendelt speciális helyzetben a rendőrök is külön jogosítványokat kapnak, de immáron a katonaságot is bevethetik többek között határaink védelmére.
Nagy esély van arra, hogy kihirdetik a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet a keddi kormányülés után – mondta csütörtökön Kovács Zoltán. A kormányszóvivő azzal indokolta kijelentését, hogy a törvényi keretek rendelkezésre állnak, a magyar határokra nehezedő nyomás pedig nem csökken, hanem nő. Nagy esélye van annak, hogy ez meg fog történni – fogalmazott. A hadsereg alkalmazása segítség, amelyet békeidőben is joggal várunk el egy olyan szélsőséges helyzetben, amelyben az ország van. A hadsereg segíteni fogja a rendőrséget a hatékonyabb határvédelemben – tette hozzá.
Német katonák készenlétben
A német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier úgy véli, a hét végén 40 ezer bevándorló várható. 4000 katonát helyeztek készültségbe a menekülthelyzet miatt, hogy szükség esetén mozgósítani lehessen őket. Német hadsereg eddig mintegy 14.500 migránsnak nyújtott szállást laktanyákban és más kormányzati épületben, de a szállításukban is segédkeznek.
Az osztrákok lezárták a határt
Péntek reggel lezárták a nickelsdorfi, miklóshalmai határt. A korlátozást – melyre biztonsági okból a menekültek tömegei miatt volt szükség – azóta Magyarország felé feloldották. a Der Standard szerint az intézkedés reggelén mintegy 6200 menekült érkezett Nickelsdorfhoz, akik a várakozást megunva az A4 autópályán Bécs irányába indultak.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.