A Szigetvári Rendőrkapitányság kezdeményezésére közös munkaértekezleten vettek részt a szigetvári, árpádtetői és sellyei erdészek, valamint a siklósi és szigetvári rendőrök. A rendezvényt Keszi László, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg.
A Sellyei Erdészetet Molnár Tamás igazgató, a Szigetvári Erdészetet Sajgó Ferenc igazgató, az Árpádtetői Erdészetet Kincses Miklós erdőgondnok, a Siklósi Rendőrkapitányságot dr. Harmati Béla rendőr ezredes kapitányságvezető, míg a Szigetvári Rendőrkapitányságot Máté Szabolcs rendőr alezredes kapitányságvezető képviselte.
Az értekezlet fő témája a falopások megelőzése, visszaszorítása volt. A résztvevők megtárgyalták a bűnmegelőzési területen nyitva álló lehetőségeket, így különösen az élőerős és technikai eszközökkel támogatott őrzésvédelmet, és a közös szolgálatok végrehajtását. Emellett szó esett a fa szállítmányok ellenőrzési módszereiről, a kötelezően előírt kísérő okmányok hatósági ellenőrzéséről, továbbá megállapodtak közös képzések megtartásában is.
A falopások megelőzésével kapcsolatban több pontot is megfogalmaztak, mellyel az erdőtulajdonosok elejét vehetik a káresetnek vagy megkönnyíthetik a felderítést.
Falopások megelőzését és felderíthetőségét a gyakoribb területbejárásokkal segítsék.
Minél gyakrabban, változó időpontokban ellenőrizzék a tulajdonukban lévő erdőterületeket.
Ha gyanús személyeket látnak a területen, próbáljanak meg minél több részletet megjegyezni (a személyek magassága, öltözete, különös ismertetőjeleik, gépjárművük rendszáma, típusa, színe), mert egy megfelelő személyleírás sokban segítheti a rendőrség munkáját.
Vadkamera felszerelésével nagymértékben hozzájárulhatnak a falopások megelőzéséhez és felderítéséhez.
Amennyiben bűncselekményre utaló körülményt tapasztalnak, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget a 107, 112 ingyenesen hívható központi segélyhívó számainak valamelyikén.
A házaló tűzifa árusítás is veszélyeket rejt
Ne engedjenek be idegen személyeket lakásukba, udvarukba – figyelmeztet a rendőrség. A tűzifa vásárlása előtt minden esetben győződjenek meg annak eredetéről, és kérjenek az áruról származási igazolást, mérlegelési jegyet.
Az elkövetők az alkalmi tüzelőanyag árusítást a trükkös lopás egyik módszereként is alkalmazzák, gyakran időskorú áldozatokat kiszemelve maguknak. Amennyiben családjukban idősek élnek, a tűzifa vásárlásakor, szállításakor legyenek segítségükre, ne hagyják őket egyedül.
Előfordulhat, hogy a valósnál jóval alacsonyabb áron hirdetett tűzifa árusításának hátterében csalók állnak, és így a megrendelt tűzifa nem a megbeszélt mennyiségben, vagy minőségben kerül a vevőhöz.
A csalók jellemzően a megrendelt faanyag mennyiségének mérésekor csapják be gyanútlan áldozataikat, és mire ez kiderül, az alkalmi árusok már messze járnak.
A másik, gyakran előforduló trükk, hogy nem a megbeszélt minőségű fát szállítják le, és a vételár kifizetését követően szintén gyorsan továbbállnak. Amennyiben bűncselekmény áldozataivá válnak, hívják a rendőrség 107, 112 ingyenesen hívható központi segélyhívó számainak valamelyikét!
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.