A cukorbetegség (Diabetes Mellitus, DM) a magyar lakosság csaknem 8 százalékát érinti, egyúttal a leggyakoribb anyagcsere betegség a világon, melynek szövődményei jelentős mértékben rontják a beteg életminőségét.
A cukorbetegség, más néven diabétesz olyan anyagcsere betegség, mely a cukor túlzott felhalmozódását okozza a vérben. A glükóz a szervezet nélkülözhetetlen energiaforrása, mely a sejtekbe való beépülését követően hasznosul. A cukor beépülését sejtjeinkbe az inzulin nevű hormon segíti elő. A diabétesz típusait tekintve megkülönböztetünk egymástól prediabéteszt (cukorbetegséget közvetlenül megelőző állapot, amikor a vércukorszint magasabb a normál értéknél), terhességi diabéteszt (átmeneti állapot), valamint I-es és II-es típusú diabéteszt. Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans szigeteiben található, béta-sejtek által termelt hormon, amely a cukor beépülését segíti elő a sejtekbe.
Az inzulin legfőbb funkciói:
• a vércukor szintjét szabályozza, azaz megfelelő tartományon belül tartja
• gátolja a glikogén, zsír és fehérje lebontását
A cukorbetegség okai
• 1-es típusú cukorbetegség: a betegség oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulása. Ez a szigetsejtek elleni autoimmun-reakció következménye. Bármely életkorban kialakulhat. A betegség csak inzulinpótlással kezelhető.
• 2-es típusú cukorbetegség: a betegség kialakulásának középpontjában az inzulinrezisztencia áll, melyet a hasi zsírszövet mennyiségének felszaporodása okoz. A vércukoreltérések mellett jellemző erre a betegségre a magas vérnyomás és a magas vérzsírszint (koleszterin és triglicerid) is, melyek együttesen az érelmeszesedés kialakulását gyorsítják.
• Másodlagos cukorbetegség: számos betegséghez, genetikai eltéréshez társulhat. Magyarországon ezek közül a hasnyálmirigy-károsodáshoz társuló cukorbaj gyakori. Ez a kórkép kialakulhat alkoholizmus vagy epeúti kövesség következtében. Másodlagos cukorbetegséget okozhat néhány gyógyszer is (pl. szteroidok, antipszichotikumok).
• Terhesség alatt felfedezett diabetes jellemzői, hogy: nincs csökkent glükóz-intoleranciához hasonló, „köztes” állapot, vagy cukorbeteg az illető vagy nem.
Diagnosztika
Legelső lépés laboratóriumi vércukor vizsgálat. A felsorolt kockázati tényezők miatt azonban rögtön ún. rutin vizsgálatként elvégzésre kerül a többi rizikó faktor felmérése a laboratóriumi vizsgálattal úgy mint: húgysav szint és zsíranyagcsere (koleszterin, LDL- és HDL-koleszterin, triglicerid) paraméterek. Miután a cukorbetegség gyakran vesekárosító, ezért első lépésbe a vese vizsgálata is beletartozik a vérvételnél. A betegség felismerésekor meg kell állapítani milyen szövődményeket okozott már, ezért hasi ultrahang, szemészet és szívgyógyászati (kardiológiai) vizsgálat elvégzése ajánlott. A kezelés beállításakor felhívjuk a figyelmet a háromhavonkénti ellenőrzés szükségességére, amikor is fontos lehet a felsorolt rutin laboratóriumi paramétereken kívül a 2-3 havi vércukor átlagát jelző ún. HbA1c, valamint a diéta követésére az éhomi, és az evés után 1 és 2 órával történő vércukor meghatározása. A szövődmények vizsgálatát jól beállított, ún. megfelelő szénhidrát-anyagcsere kontrollal rendelkező páciens esetében is javasolt évente ellenőrizni.
A cukorbetegség kezelése
Ha Ön elhízott, mindenképpen fogynia kell. Ha sikerül néhány kilogrammot leadni, már fokozódhat a sejtek inzulinérzékenysége, csökken a vércukor. A fogyásnak mindenképpen korrekt diétán kell alapulnia, melyet a testmozgás csak segíthet. A fogyás titka az, hogy a felvett energia (a táplálék energiatartalma) kevesebb legyen a leadottnál (testmozgás). A testmozgás javítja közérzetét. Energiaszegény táplálkozás és minél több testmozgás szükséges a fogyáshoz! Természetesen, ha Ön sovány, akkor is kell diétáznia, de nem elsősorban a táplálék energia-, hanem szénhidráttartalmára kell figyelnie! Tabletták szedését csak akkor írja elő az orvos, ha tartós, korrekt diétás próbálkozás után sem csökken a vércukra a későbbiekben vázolt szintre. A diétás próbálkozás akár több hónapig, fél évig is tarthat. Ha ezután a kellő mértékű fogyás után sincs meg a kívánt eredmény, akkor jönnek szóba a tabletták. Ezek többfélék lehetnek. Vércukor csökkentő tabletták tartós alkalmazása során elkövetkezhet egy olyan pillanat, amikor már a tabletta sem hat, mert a sokáig serkentett inzulintermelő szigetecskék kimerülnek. Ilyenkor már csak az inzulinadás segít. Évenkénti szűrővizsgálatait gondozó orvosa (belgyógyász vagy diabetológus vagy háziorvos) javaslatára kell elvégezni, aki a cukorbetegség, családi előzmények, kísérőbetegségek, életkor és életmódi tényezőkre alapozva javasolja meg, milyen szakorvosi vizsgálatokra lehet szükség.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.