Székelyföld lesz a Gazdanapok díszvendége

Baranya - szerző: HH

Augusztus első hétvégéjén huszonhatodik alkalommal rendezi meg a Szentlőrinci Gazdanapokat a Baranya Megyei Vállalkozói Központ (BMVK).

 

A szakvásár a legújabb gépeknek, termeléstechnológiáknak, fejlesztéseknek, gazdasági állatkiállításnak és számos, a közönséget vonzó szakmai és szórakoztató programnak is teret ad, középpontban a hazai élelmiszertermékekkel. Idén Székelyföld lesz a rendezvény díszvendége.

 

Tavaly több mint négyszáz kiállító mutatta be termékeit a rendezvényen, a három napon át zajló eseményekre közel 25 ezren voltak kíváncsiak.

 

Az idei Gazdanapok mottója A szántóföldtől az asztalig lesz, a hazai előállítású élelmiszertermékeket állítva a középpontba. A Gazdanapok fővédnökei Nagy István agrárminiszter, Jakab István az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke, aki egyben az idei díszvendég. Székelyföld bemutatkozásának fővédnöke Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, európai parlamenti képviselő, aki jelenlétével is megtiszteli a kiállítást. Az Erdélyből érkezők mellett Németországból, Horvátországból és Szlovéniából is jönnek kiállítók, s természetesen a hazai agrárszektor színe-java is jelen lesz.

 

A hagyományokhoz hűen az első napon, az ünnepélyes megnyitó után kerül sor a szakmai napra, számos olyan területet érintve, mely a mindennapi gazdálkodásban egyre jobban fókuszba kerül. A rendezvény fő támogatója, a Takarék Csoport – Takarék Agrár Igazgatósága agrárfinanszírozási kerekasztalra várja a gazdaságok vezetőit, vállalkozásokat, a digitális agrárstratégia, a precíziós és ökológiai gazdálkodás jut főszerephez. Ismét lesz Agrárfórum, amit Jakab István az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke tart. A napot a vidékfejlesztés Leader területének aktualitásaival kapcsolatos műhelybeszélgetés zárja.

 

A szántóföldi bemutatóra pénteken délután és szombaton délelőtt kerül sor, a kiállításhoz közeli szántóföldi parcellán, idén is számos újdonsággal.

 

Ebben az esztendőben újra megrendezik az Agro Naplóval közösen a Gazdanapok ÁSZAI versenyt, ahova a DASzK dél-dunántúli régió mezőgazdasági középfokú intézményeiben tanuló diákokat hívták meg. Idén – megduplázva a tavalyi számot – hat intézményből – Sellye, Szentlőrinc, Villány, Lengyel, Szekszárd, Kaposvár – érkeznek öt-öt fős csapatok, de Székelyudvarhelyről is várnak egy csoportot. A feladatok összeállításakor a legfontosabb szempontnak a játékosság mellett azt tartották, hogy az egyes intézmények tanulói bepillantást nyerhessenek a másikban folyó szakmai képzésbe is, s ezzel átfogóbb képet kapjanak a mezőgazdaság egészéről, annak egyes ágazatairól. A versenyt támogató szakmai partner a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara, aki egyben a zsűrit is biztosítja.

 

Bővülnek a tematikus udvarok

 

Továbbra is megmaradnak, sőt bővülnek a tematikus udvarok. Idén ismét megtekinthető lesz az őshonos gazdasági állatokat bemutató Őshonos udvar szürke marhával, juhfajtákkal és parlagi szamárral.

 

A Baranya udvarban, a Nemzeti Értéktárba bekerült speciálisan baranyai tyúkfajta és az őshonosnak számító Magyar Óriás nyúl, továbbá a Baranyára jellemző, megyénk hírnevét öregbítő juh és lófajták színesítik az állatok seregletét, valamint kiemelten Baranya megyére jellemző értékek és programok kerülnek bemutatásra.

 

A Káca-udvar a vidéki életről, a gasztronómiáról szól majd, itt alakítanak ki a gyerekek számára is kézműves-foglalkoztatót, amit a kicsik elkészítenek, haza is vihetik.

 

Az udvarok között egy újdonság is lesz, ami a szakmát, a szakembereket az információszerzés oldaláról kicsit másként igyekszik majd megszólítani, ez a Média-udvar

 

A szakmaiak mellett idén is lesznek szép számmal szórakoztató programok, köztük ismét szurkolhatnak a Szentlőrinci Vágta versenyzőinek, lesznek huszárok, Zrínyi-vitézek, különféle versenyek, például csizmadobás és a nemek közötti traktoros ügyességi verseny. Mindezek mellett a gyerekek íjászkodással, pónilovaglással, ökör-fogatozással és légvárral tölthetik idejüket.

 

 


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.