A divatdiéták veszélyei

Életmód - szerző: |X|

Manapság kevés az olyan ember, akinek az életében legalább egyszer nem jön el az a pillanat, amikor azt érzi, hogy ideje odafigyelnie az életmódjára. Ez lehet azért, mert felugrott pár kiló, fittebb szeretne lenni vagy az egészségügyi állapota megköveteli a változást.

 

Az étrendi változtatásról többnyire a diéta vagy a fogyókúra kifejezések villannak fel az emberek fejében. A laikusok gyakran egyenlőségjelet tesznek e két fogalom közé, annak ellenére, hogy vannak esetek, amikor a diéta teljesen más okból indokolt.

 

A fogyókúra célja teljes egészében a testtömeg csökkentése és alkalmazásának ideje meghatározott. Például 2 hét, 3 hónap, fél év, stb. A diéta egyes betegségek esetében alkalmazandó étrendi változtatást jelent, tehát betegségek megelőzésére, enyhítésére és gyógyítására szolgál. Egy olyan változást jelent a táplálkozásban, amely teljes mértékben a beteg szervezet igényeinek megfelelően van összeállítva. Alkalmazkodik a beteg tápláltsági állapotához, a kezelt betegségek stádiumához.

 

A tervezés során fontos figyelembe venni az egyéni igényeket is. Ezek között találhatók olyanok is, amikor az egészségügyi állapot indokolja a testsúlycsökkentést, így némely ételcsoportok tiltó listára is kerülhetnek. Ezek nem kúra jellegűek, hanem egy egész életre szólnak. A diétát igénylő betegségek közé sorolandók például az anyagcsere, a szív-és érrendszeri, az autoimmun betegségek, illetve a tápcsatorna megbetegedései és a különféle ételallergiák.

 

A testsúlyproblémával küzdő emberek sokféle fogyókúrát próbálnak ki a céljuk elérésének az érdekében. Hajlandók akár több napon át koplalni és sanyargatni a testüket. Hatalmas piaca van a különféle étrend kiegészítőknek, csodaszereknek. Nem beszélve a sok önjelölt tanácsadóról és egészséggururól, akik szaktudás hiányában ajánlják vagy árulják ezeket. A laikusok nem képesek a sok információ között eligazodni. Nem tudják eldönteni, hogy az adott termék vagy fogyókúrás módszer valóban megfelelő-e számukra. A divatos diéták olyan testtömeg csökkentő étrendek, amelyek rövid idő alatt hatásos és hosszú távú testsúlycsökkenést ígérnek, az alapanyagcserét befolyásolják. A gyors fogyások következménye sokszor a gyors súlyvisszaszedés. Ezt a jelenséget nevezzük jo-jo effektusnak.

 

Egyes drasztikus diéták még rövidtávon is képesek kóros állapotokat, a legtöbb esetben vitaminhiányt, vagy akár túladagolást is okozni. A divatdiéták többségének az alapját valamelyik tápanyag bevitelének nagymértékű csökkentése/növelése jellemzi. A zsírdús diéták a zsiradékban gazdag ételeket és élelmiszereket részesítik előnyben radikális szénhidrát megszorítás mellett. A hosszú távú szénhidrát megszorítás megbetegedéshez vezethet, mert a megfelelő szénhidrát bevitel elengedhetetlen a megfelelő agyi működéshez és az energiatermeléshez. Ha a szervezetünk nem részesül megfelelő szénhidrát ellátásban, az gondolkodászavarhoz, levertséghez, csontbetegséghez, valamint veseproblémához vezethet. A fehérje diétákra jellemző, hogy nemcsak a szénhidrátok, hanem a zsírok is a háttérbe szorulnak.

 

Rosszul hat a már meglévő magas vérnyomás, cukorbetegség kimenetelére. A szénhidrát dús diéták legfőbb hibája az egyhangúság, a nagyon alacsony a fehérje, vitamin és ásványi anyag tartalom, ezen kívül dehidratációt is okozhat. A fehérjehiányos táplálkozás következménye, hogy a szervezet fogékonyabbá válik az egyes betegségekre, csökken az immunvédekezés. A gyümölcsdiéták és ivókúrák alkalmazása tápanyaghiányos állapothoz vezethet alacsony energia, fehérje, zsír, vitamin és ásványi anyag tartalmuk miatt.

 

Az alacsony energia tartalmú diéták testsúlycsökkenést eredményezhetnek rövidtávon elégtelen energia bevitel okán, hatására szervezetünk a zsírtartalékait használja fel az energiaszükséglet biztosítására. Nem csak súly, hanem izomtömeg veszteséget is kiválthat. A kúrák alkalmazása és a fogyásért folytatott küzdelem hatást gyakorolhat a hangulatra, pszichés állapotra, ingerlékenységet, stresszt, valamint depressziót okozhatnak.

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.