Az alkohol egészségkárosító hatásai

Életmód - szerző: |X|

A hosszabb időn keresztül fennálló, rendszeres alkoholfogyasztás súlyos károsodásokat okoz az egyén fizikai, pszichés állapotában, a közösségi életében.

 

Az egész szervezetet károsítja: az etil-alkohol az anyagcsere-folyamatok során keletkező acetaldehid károsító hatásának következtében sejtméregnek tekinthető, mely a károsítja szervezet minden sejttípusát.

 

Az alkohol negatív hatása a szívre és érrendszerre: a túlzott alkoholfogyasztás károsítja a szívizmot, melynek következtében szívritmuszavarok lépnek fel, alkoholos szívizom-károsodás alakul ki. A szívizom összehúzódó képessége csökken, a kamrák kitágulnak, a szív mérete jelentősen megnő, a szív funkciója károsodik. Az alkoholisták leggyakoribb halálokának tekinthető. A mértéktelen alkoholizálás kóroki tényező a magas vérnyomás, a szívinfarktus és az agyi erek trombózisának, az agyi infarktusok kialakulásában.

 

Az alkohol negatív hatása a vérképzésre: az alkoholbeteg vérszegénnyé válik. A nagyivók 90 százalékánál, az átlagosnál nagyobb kóros vörösvérsejtek jellemzőek.

 

Az alkohol negatív hatása az anyagcserére: az anyagcsere felborul, az alkoholbeteg nem megfelelő táplálkozása miatt. Emelkedik az elhízás, a cukorbetegség, a csontritkulás kockázata, emelkedik a vér koleszterin- és zsírsavszintje, a májkárosodása miatt vérzékenység léphet fel.

 

Az alkohol negatív hatása az emésztőrendszerre: az alkohol nagy mennyiségű fogyasztása az emésztőrendszer összes szintjét károsítja. Növekszik a szájüreg, gége, nyelőcső, gyomor, máj és hasnyálmirigy rosszindulatú daganatos betegségeinek kockázata. A májzsugorodás szövődménye a nyelőcső vénák kitágulása és megrepedése, mely halálos kimenetelű lehet.

 

Az alkohol negatív hatása az idegrendszerre: Jellemző az alkohol miatt kialakuló elbutulás, mely jelentős agysorvadással jár, a járás és a törzs egyensúlyának zavara, kezek és lábak zsibbadása jellemző.

 

Az alkohol negatívan hat a férfiasságra: az alkoholisták szexuális tevékenysége nagymértékben beszűkül, heresorvadás és impotencia alakulhat ki.

 

Növeli a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát, alkohol általános sejtméregnek tekinthető, melynek rákkeltő szerepe ma már nyilvánvaló.

 

Árt a magzatnak: terhes anyák nagymérvű alkoholfogyasztása koraszülést és/vagy a magzat károsodását okozza.

 

Pszichiátriai zavarok: az alkoholbetegekre a szenvedélybetegség összes viselkedésbeli eltérése jellemző, a személyiség súlyos torzulása következik be. Alkoholisták körében gyakori a depresszió, az öngyilkosság, Az alkoholbeteg személy társas kapcsolataira az elsivárosodás jellemző. A családi kötelékek lazulnak, sok esetben válást, a családok felbomlását okozva, a beteg gyakran elveszíti munkáját.

 

Hogyan lehet kigyógyulni az alkoholfüggőségből?

 

Beismerés:

 

Annak van esélye felhagyni az alkoholizálással és hosszú távon is józan és teljes életet élnie, aki képes belátni, hogy problémája van az alkohollal és segítségre van szüksége a leszokáshoz. E beismerés híján valódi változás nem várható, a probléma egyre csak súlyosbodik, az önerőből megpróbált sikertelen leállási próbálkozások csak kudarchoz és az önértékelés teljes leépüléséhez vezetnek. Mire van szükség, hogy valaki ehhez a beismeréshez eljusson? Vannak, akik a családi nyomás hatására eljutnak orvoshoz vagy önsegítő közösségbe, és ott rádöbbenek problémájuk súlyosságára. Az alkoholbetegség szerves része a tagadás és a felelősség-elhárítás, így a legtöbb alkoholista csak akkor hajlandó segítséghez fordulni, ha már nagyon mélyre jutott. A felépülőben lévő alkoholisták között van is egy olyan elterjedd nézet, miszerint „le kell jutni a lejtő aljára”, ahhoz, hogy aztán elindulhass felfelé.

 

Segítségkérés, kezelési lehetőségek

 

Az alkoholfüggőség egy komplex, teljes életet és családot érintő probléma. Az alkoholfüggőség elleni küzdelem akkor lehet hosszú távon is sikeres, ha teljes élet(mód) változással jár, és a tüneteken túl, a probléma kialakulási okainak feltárását és kezelését is magában foglalja. Ehhez szükség van szakértő segítségre és a család és egy segítő közösség támogatására is.

 

Az ivás abbahagyása mindig kiváló ötlet! Az alkohol rendszeres fogyasztása nemcsak a májat károsítja, hanem számos más szervet is, és hosszú távon visszafordíthatatlan betegségeket okoz. A pszichológiai károsodások szintén jelentősek. Ezért fontos, hogy időben meghúzzuk a vészféket, ha ez sikerül, akkor a test és mindenekelőtt a máj figyelemre méltó regenerálódása lesz az eredmény, melyet néhány nap múlva az egészségi állapot jelentős javulásában tapasztalhatunk meg.

 

Mi történik, ha egy hónapig nem iszol alkoholt?

 

Gyomor – Az alkohol serkenti a gyomorsavtermelést, ezért rendszeres alkoholfogyasztás mellett a gyomornyálkahártya begyullad, még idült alkoholfogyasztás esetében is, a gyomor egy-két hónapos elvonás után képes helyreállni.

 

Szív – A szívnek szintén nem előnyös az alkoholfogyasztás. Az alkoholfüggők nagy része szívritmuszavarban szenved, már fél napos alkohol megvonás után a szívverés ismét normalizálódni tud. Azoknak az embereknek, akik hajlamosak a szívritmuszavarra, különösen ajánlott alkoholmentes hónapokat beiktatni, így a szív ismét felveheti a megfelelő ritmust és a vízháztartás is helyreáll. Ezt követően az érintettek általában erősebbnek és frissebbnek érzik magukat.

 

Máj – Az alkohol a májat károsítja leginkább, mert a máj a felelős a test méregtelenítéséért és az energia elosztásáért. Amikor folyamatosan le kell bontania az alkoholt, zsír formájában tárolja, és elkezdődik a máj elzsírosodása, gyakran cukorbetegséghez és elhízáshoz vezet. Alig egy alkoholmentes hónap után a regenerálódás már látható a vér májértékei alapján.

 

Az alkoholmentes élet az összes agyi funkciót pozitívan befolyásolja. Újra jobban alszol, növekszik a koncentrálóképességed, az életenergiád, a fizikai és szellemi teljesítményed, visszatér az önbizalmad és csökken a stressz érzése, jól érzed magad!

 

Bárki, aki úgy gondolja, hogy túl sok alkoholt fogyaszt, vagy észreveszi, hogy egyre nehezebb meglenni alkohol nélkül, keressen fel egy függőségkezelő szakembert, mert ebben a szakaszban a segítség és a terápia sokkal könnyebb, mint amikor már a társadalmi és szakmai élet is lefelé tendál. Vedd fel szakemberrel a kapcsolatot, tedd meg az első lépést! Minél hosszabb ideig vársz, annál nehezebb lesz! Kérj segítséget még ma!

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.