Az alkohol egészségre gyakorolt hatásairól általában

Életmód - szerző: |X|

A hosszabb időn keresztül fennálló, rendszeres alkoholfogyasztás súlyos károsodásokat okoz az egyén fizikai és pszichés állapotában, közösségi életében.

 

Az egész szervezetet károsítja: az etil-alkohol az anyagcsere-folyamatok során keletkező acetaldehid károsító hatásának következtében sejtméregnek tekinthető, mely károsítja a szervezet minden sejttípusát.

 

Az alkohol negatív hatása a szívre és érrendszerre: a túlzott alkoholfogyasztás károsítja a szívizmot, melynek következtében szívritmuszavarok lépnek fel, alkoholos szívizom-károsodás alakul ki. A szívizom összehúzódó képessége csökken, a kamrák kitágulnak, a szív mérete jelentősen megnő, a szív funkciója károsodik. Ez az alkoholisták leggyakoribb halálokának tekinthető. A mértéktelen alkoholizálás kóroki tényező a magas vérnyomás, a szívinfarktus és az agyi erek trombózisának, az agyi infarktusnak a kialakulásában.

 

Az alkohol negatív hatása a vérképzésre: az alkoholbeteg vérszegénnyé válik. A nagyivók 90 százalékánál, az átlagosnál nagyobb kóros vörösvérsejtek jellemzőek.

Az alkohol negatív hatása az anyagcserére: az anyagcsere felborul, az alkoholbeteg nem megfelelő táplálkozása miatt. Emelkedik az elhízás, a cukorbetegség, a csontritkulás kockázata, emelkedik a vér koleszterin- és zsírsavszintje, a májkárosodás miatt vérzékenység léphet fel.

 

Az alkohol negatív hatása az emésztőrendszerre: az alkohol nagy mennyiségű fogyasztása az emésztőrendszer összes szintjét károsítja. Növekszik a szájüreg, a gége, a nyelőcső, a gyomor, a máj és a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatos betegségeinek kockázata. A májzsugorodás szövődménye a nyelőcső vénák kitágulása és megrepedése, mely halálos kimenetelű lehet.

 

Az alkohol negatív hatása az idegrendszerre: Jellemző az alkohol miatt kialakuló elbutulás, mely jelentős agysorvadással jár, a járás és a törzs egyensúlyának zavara, a kezek és lábak zsibbadása.

 

Az alkohol negatívan hat a férfiasságra: az alkoholisták szexuális tevékenysége nagymértékben beszűkül, heresorvadás és impotencia alakulhat ki.

 

Növeli a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát: az alkohol általános sejtméregnek tekinthető, melynek rákkeltő szerepe ma már nyilvánvaló.

 

Árt a magzatnak: terhes anyák nagymérvű alkoholfogyasztása koraszülést és/vagy a magzat károsodását okozhatja.

 

Pszichiátriai zavarok: az alkoholbetegekre a szenvedélybetegség összes viselkedésbeli aspektusa jellemző, a személyiség súlyos torzulása következik be. Az alkoholisták körében gyakori a depresszió és az öngyilkosság. Az alkoholbeteg személy társas kapcsolataira az elsivárosodás jellemző. A családi kötelékek lazulnak, sok esetben válást, a családok felbomlását okozva, a beteg gyakran elveszíti munkáját.

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.