Az LMP úgy látja, „messziről bűzlik” az ezer roma nő képzését és elhelyezkedését célzó Nő az esély program megvalósítása, amelynek során az ellenzéki párt antikorrupciós szakszóvivője szerint „a szegények ürügyén mulattak a résztvevők”.
Hadházy Ákos, az LMP országos elnökségének tagja múlt heti sajtótájékoztatóján ismertette az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) és a Türr István Képző és Kutató Intézet által végrehajtott program részleteit, az ORÖ-től és az Emberi Erőforrások Minisztériumától kapott adatok alapján.
A közelmúltban lezárult, 1,5 milliárd forintos projekt keretében átlagosan egymillió forint juthatott egy résztvevő képzésére – többségüket dajkának vagy gyermekfelügyelőnek tanították -, holott a képzési piacon ezek a tanfolyamok 50-60 ezer forintért érhetők el – mondta.
Szemtelennek és elszomorítónak ítélte a politikus, hogy a program nyitó rendezvényére, amelyet a Podmaniczky-Vigyázó kastélyban rendeztek, 1,1 millió forintot költöttek, vagyis „az EU pénzén, a szegények ürügyén mulattak a résztvevők” – fogalmazott.
Emellett az ORÖ csaknem tízmillió forintért szerződött egy vállalkozóval öt úgynevezett érzékenyítő tréningre, amelyeket
fürdővárosokban, például Harkányban,
Mezőkövesden, Gyulán tartottak. Hadházy Ákos kifogásolta azt is, hogy rendezvényszervezésre összesen 25 milliót, míg a projekt menedzselésére 100 millió forintot fordítottak, így szerinte hat-hét ember nagyon jól megélt ebből.
Bírálta Farkas Flóriánt is, akinek – jegyezte meg -, a Miniszterelnökségen havi 1,2 millió forintért az a feladata, hogy ellenőrizze a roma felzárkóztatásra szánt pénzek felhasználását. Ha neki nem tűntek fel ezek a költések, akkor nem szolgálja meg a pénzét – jelentette ki.
Az LMP szerint a roma felzárkóztatási forrásokat a jövőben nem átláthatatlan projektekre kellene fordítani, hanem ösztöndíjrendszert kellene kidolgozni és tanárokat kellene motiválni belőle – fűzte hozzá.
Kérdésekkel fordultunk az illetékesekhez, miszerint melyik intézmény adott otthont a rendezvényeknek, azok mikor zajlottak és mit tartalmaztak, illetve hány résztvevője volt azoknak és ezek közül hány járási illetékességű.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.