Csípőarthrosis, azaz csípőkopás

Életmód - szerző: |X|

Csípőarthrosis, más néven csípőkopás, az egyik leggyakoribb ízületet érintő elváltozás. Minél előrehaladottabb és súlyosabb a kopás, annál súlyosabb problémát és tüneteket okoz. Kopás kialakulhat azért, mert az életkor előrehaladtával a porcok funkciója romlik, ennek okát azonban nem ismerjük, ezt nevezzük elsődleges arthrosisnak. Másodlagosan is kialakulhat, amikor valamilyen csípőízületet érintő alapbetegség áll a háttérben. Ilyen pl. a veleszületett csípőficam, trauma, sérülés, törés, reumás gyulladás, testsúlytöbblet, szteroid kezelés.

 

Tipikus tünetei:

 

• fájdalom, mely kezdetben úgynevezett indítási fájdalom, vagyis a beteg arról panaszkodik, hogy elindulni nehéz reggel felkelés után, vagy székről felkelni, majd ha már „bejáródik” csökken a fájdalom is, később ez átmegy terhelésre fokozódó fájdalomba , végül pedig a fájdalom állandósul, egész nap fennáll, sőt gyakran éjszaka is

 

• ízületi merevség, a betegek merevnek érzik a csípőjüket, a mozgások beszűkülnek,

 

• sántítás jelentkezik a fájdalom miatt, melyet kímélő sántításnak nevezünk, a betegek próbálják minél jobban tehermentesíteni a fájdalmas ízületet, ezáltal azonban a másik csípő kap nagyobb terhelést.

 

Elsődleges feladatunk a kopás kialakulásának megelőzése rendszeres testmozgással, testsúlyunk optimális szinten tartásával. A kezdeti stádiumban lévő csípőkopásnál a súlyosbodás lassítására kell törekedni. Csökkenthetjük a fájdalmat különböző elektroterápiás módszerekkel (pl. Tens, diadynamic, galvánáram, iontoforézis, vagyis kenőcsöt, gyógyszert viszünk be elektroterápia segítségével), fájdalomcsillapító gyógyszerekkel. Javasolt a gyógytorna, a vízben végzett torna tehermentesíti az ízületet, ezáltal a mozgás fájdalommentes és könnyebb lesz. Ajánlott mozgásforma továbbá a séta, gyaloglás, kerékpározás, úszás. Kerülni kell a cipekedést, a tartós ülő helyzetet, a mélyre leülést és az ugrálást. A sántítás elkerülésének érdekében használjunk segédeszközt, mellyel tehermentesíteni tudjuk a csípőt. A megfelelő segédeszköz kiválasztásához, valamint annak helyes használatának megtanulásához kérjük gyógytornász segítségét.

 

A végkimenetel protézis lesz. Rosszabb csontállományú csont esetén úgynevezett cementes protézist ültetnek be, ez általában idősebb betegekre jellemző. Jó csontállomány esetén, fiatal betegeken cement nélküli protézist alkalmaznak, vagyis ragasztóanyagot ebben az esetben nem használnak, mert a csontnak jó a gyógyhajlama, viszont ezt 12 hétig nem szabad terhelni, ellentétben a cementessel, mely azonnal terhelhető.

 

Műtétet követően óvatosnak kell lenni, a protézis könnyen ficamodhat ha nem figyelünk oda.

 

Tiltott mozgások:

 

• műtét után a lábakat tilos keresztezni (sem fekvő, sem ülő helyzetben), ezért párnát teszünk a kétalsó végtag közé, fordulásnál is az alsó végtagok között tartjuk a párnát

 

• a csípőt nem lehet 90 foknál jobban hajlítani,

 

• ne üljünk mélyre, a térd ne legyen magasabban mint a csípő,

 

• ne hajoljunk olyan mélyre, hogy a kezünk a térdünk alá érjen,

 

• ne forgassuk csípőből az alsó végtagokat, ezért kezdetben oldalról megtámasztjuk párnával, homokzsákkal a lábat.

 

Ezeket a tiltott mozgásokat már első napon, sőt a műtétet megelőzően ismertetjük a beteggel, megtanítjuk neki mire kell fokozottan figyelni. Műtét után elsődleges feladat a tromboembóliás szövődmények megelőzése, ezért légző,- és vénás tornát tartunk, illetve kompressziós terápiát alkalmazunk, vagyis fáslizzuk az alsó végtagokat, ezáltal is támogatva a vénás keringést. Műtét utáni második napon már felkelthető a beteg, megtanítjuk a helyes segédeszköz használatot, tornáztatjuk az állapotának megfelelően, ezzel elkezdődik a rehabilitáció, mely minden esetben egyénre szabottan történik, a beteg állapotának megfelelően.

 

Csípőprotézis műtétet követően a betegek szinte kivétel nélkül arról számolnak be, hogy fájdalmuk jelentős mértékben csökkent, sőt meg is szűnt, ezáltal az életminőségük is jelentősen javult. Elsődlegesen a megelőzésre kell törekedni, már fiatal korban elkezdeni, odafigyelve a megfelelő testmozgásra, kopás esetén kezdeti stádiumban a rosszabbodás lassítása, a protézis műtét kitolása, protézis műtétet követően pedig a megfelelő rehabilitáció a célunk.

 

Készült a Siklósi Kórház Nonprofit Kft. által

a TÁMOP -6.1.2. -11/3-2012-0052

Tenkes Egészségkert projekt keretében


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.