Egyensúly, energiaegyensúly

Életmód - szerző: |X|

Magyarországon egyre nagyobb problémát jelent az elhízás. Az elhízás különböző krónikus megbetegedések kialakulásához vezethet, amelyekből súlyfelesleggel még nehezebb meggyógyulni, nem beszélve a kezelések és gyógyszerek magas költségeiről.

 

Állandó, optimális testtömegünk megtartásához a legfontosabb az energia-egyensúly fenntartása. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott energia mennyiségének egyenlőnek kell lennie a leadott energia mennyiségével. Szervezetünk a működéséhez szükséges „üzemanyaghoz” az energiát szolgáltató tápanyagok (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) feldolgozásával jut. Ezeket a tápanyagokat különböző anyagcsere-folyamatok során elégeti.

 

A felszabaduló energia közismert mértékegysége a kilokalória (kcal). Az energia-bevitel egészséges, felnőtt ember esetében optimálisan naponta ~55% szénhidrátból, ~30% zsírból és ~15% fehérjéből tevődik össze. Egy átlagos testalkatú, jellemzően ülő munkát végző felnőtt napi energiaszükséglete nők esetében 2000, férfiaknál 2500 kcal. A napi energiaszükségletünket alapvetően az alapanyagcsere és a napi fizikai tevékenység határozza meg.

 

Jelen helyzetben a Covid-19 világjárvány hatására kevesebbet mozgunk, home office-ban dolgozóknál kiesik a munkába menés, gyaloglás a megállóból a munkahelyre és aztán hazafele, sokak számára a rendszeresen beiktatott csoportos edzés, sport is elmarad. Mindezek által energiaszükségletünk csökken. Ugyanakkor az energiabevitel növekedhet az otthon tartózkodás, a megváltozott élethelyzetek miatt kialakuló esetleges feszültség, idegesség, vagy akár a több szabadidő miatti gyakoribb nassolás, magasabb cukor- és zsiradéktartalmú édességek, sós rágcsálnivalók, plusz falatok elfogyasztásának következtében.

 

Fontos, hogy otthonlét idején is figyeljünk testtömegünkre, hetente egyszer álljunk mérlegre, ellenőrizzük testsúlyunkat, hogy nehogy bekövetkezzen a súlygyarapodás.

 

 

A rendszeres, napi 3-5 étkezés, a nassolások kerülése, a több zöldség és gyümölcs, illetve teljes értékű gabona, pékáru fogyasztása segít a teltségérzés kialakításában, és normál testtömegünk megőrzésében. A sok kicsi sokra megy alapján viszont napi 100-200-270 extra kcal is meglátszik idővel, és ennyit lemozogni nem is olyan egyszerű, tehát veszélyes, ha a mozgásszegény életmód energia gazdag táplálkozással párosul!

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.