Egyre több autókupec próbálkozik ezzel a csalással

Baranya - szerző: HH

Használt autók felvásárlásával foglalkozó egyének egyre több esetben próbálják pitiáner csalásokkal megtéveszteni az autók eladóit, hogy azok pénzt adjanak vissza nekik.

 

sluszkulcs

 

Bevált szöveg, hogy az autót a feleségnek vagy barátnőknek veszi, és ha az eladónak nem lesz gyanús, hogy a nő nincs is ott, a nepper hamar vérszemet kap vagy készülő meglepetéssel magyarázza a hazugságot. A sokszor pofátlan ajánlatot megannyi érvvel és eljátszott csalódással adja elő, majd mindet igyekszik annak szolgálatába állítani, hogy egy pofátlanul alacsony árat ajánljon.

 

Az adásvétel után azután 15 napja van átíratni a kocsit, ám előtt néhány nappal jön a lényeg: üzen az eladónak, melyben valótlanul azt állítja, hogy a kocsi valójában még az ő tulajdona, hiszen nem íratta át, majd rejtett hibákra hivatkozva először azt követeli, hogy az fizesse vissza a vételárat, majd hirtelen megengedi, hogy csak a javíttatásba szálljon be, amihez pénzt kell átutalnia. Ellenkező esetben jogi eljárással fenyegetőznek, aminek valójában semmi alapja nincs, csupán pénzhez akar jutni.

 

Persze az életvitelszerűen csalással foglalkozó kupecok nagyon meggyőzőek – majd ijesztőek – tudnak lenni és olykor kitartóan is zaklatják az eladót, de fontos tudni, hogy az adásvételi aláírása, a vételár és az okmányok átadása után a jármű már a vevőé, kötelező szavatosság pedig nincs. Az utólagosan felmutatható rejtett hiba kártyája olyan esetekre vonatkozik csak, ahol az eladónak igazolhatóan tudomása volt olyan, a jármű állapotára vonatkozó jelentős körülményről, melyet a jóhiszeműség érdekében közölnie kellett volna.

 

Van, hogy a nepperek azzal is érvelnek, hogy az eladónak három napon belül vissza kell vásárolnia a járművet, ilyen háromnapos szabály azonban valójában nincs.

 

A kétes személyekkel folytatott adásvételről célszerű minden esetben hangfelvételt készíteni, és már az elején tisztázni, hogy természetes személyként, vagy cégként veszik meg a kocsit.

 

Ha pedig később a csaló tettestársa telefonál jogi képviselőnek kiadva magát, annak hívásait is tiltani célszerű, valamint értesíteni legalább egy e-papíros feljegyzésben a rendőrséget, megadva minden vonatkozó adatot és körülményt. Illúziója ne legyen, tenni semmit sem fognak, de legalább a sarokba szorított eladó jóhiszeműen jár el. Ha a próbálkozás több napon át vagy fenyegetve, zsarolva zajlik, esetleges jogsértésre hivatkozva már feljelentést is lehet tenni.

 

Korábban a módszerrel csak távolban kiszemelt vevők esetében próbálkoztak a kupecok, akik gyanúsan nagy utakat is megtettek egy-egy érdemtelen járműért. Az elmúlt időszakban viszont a közelben működő neppereik is elkezdték ezt a módszert alkalmazni, így megyei keretek közt is egyre több hasonló esetről számolnak be a közösségi oldalak. Fontos megjegyezni, hogy sok tematikus csoportot épp az ilyen ügyletek miatt üzemeltetnek, a megosztott tapasztalatokat pedig – sok szélsőséges politikai csoporthoz hasonlóan – vagy törlik, vagy meg sem engedik jelenni.

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.