Ez van most, ez van ha válsághelyzetet hirdetnek – és ez jöhet utána

Belföldi hírek - szerző: KT

Rendőr a lakásban, lövöldöző katona – ilyen és hasonló jogszabályokat készítettek elő, de már mától is szigorúbb törvények vonatkoznak az illegális határátlépőkre és az embercsempészekre. Elmondjuk azt is, mi fog történni, ha válsághelyzetet hirdetnek.

 

Rendőrök a magyar oldalon, illegális bevándorlók a régi Horgos-Röszke határátkelőhelynél. Fotó: Mohai Balázs, MTI

 

Szeptember 15-étől hatályos a Büntető Törvénykönyv módosítása, ami értelmében az illegális határátlépőkre alapesetben 3, súlyosabb esetben – például fegyverrel vagy tömegzavarás résztvevőjeként – 5-8 év börtön vár. A kerítés megrongálásáért legalább 1 évet szabnak ki, ami 8 év letöltendőig fokozható. A határzár építésének akadályoztatása szintén egy évbe kerül.

 

Nem nálunk ülik le

 

A törvény szerint ha az ítélet végrehajtandó vagy próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés, akkor nem mellőzhető a Magyarország területéről való kiutasítás sem. Ezt az ítéletet legalább két éves tartamra kell meghozni. Hogy az elítéltek miként lesznek átadva a szír, afgán, etióp, líbiai és a többi, akár legitim kormány nélküli országoknak, az elkövetkező, precedens értékű perek kérdése.

 

Válsághelyzetet hirdethetnek

 

Mindenki arra vár, hogy a mai kormányülésen kihirdessék a válsághelyzetet, ami alapvetően hat hónapra szól. Ezt a következők bármelyikének teljesülése esetén tehetik meg:

 

– a migránsok száma egy hónap átlagában meghaladja a napi ötszáz főt,

– két egymást követő hét átlagában a napi hétszázötven főt,

– egy hét átlagában a napi nyolcszáz főt.

 

– Egy hónap átlagában a tranzitzónában tartózkodók száma meghaladja a napi ezer főt,

– két egymást követő hét átlagában a napi ezerötszáz főt,

– egy hét átlagában a napi kétezer főt.

 

Ugyan már most is a fentiek bármelyike teljesül, de mégsem kell minden esetben erre várni. A válsághelyzetet kihirdethetik akkor is, ha a migrációs helyzet egy település közbiztonságát közvetlenül veszélyezteti, különösen, ha egy befogadóállomáson zavargás tör ki, vagy a migránsok erőszakos cselekményeket követnek el.

 

Válsághelyzetben a hatóságok igénybe vehetik az állam vagy a helyi önkormányzat tulajdonában vagy használatában vagy többségi tulajdonában lévő ingóságokat és ingatlanokat, amit a harmadik személynek el kell tűrnie. A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet miatt elrendelt szállítási feladatokat végző járművek útdíjfizetésre sem kötelezettek.

 

Az embercsempészetet is szigorúbban veszik

 

3 helyett 5 vagy 10 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható annak, aki embercsempészetben vesz részt, de aki azt szervezi vagy irányítja, ennél is súlyosabb büntetésre számíthat. A csempészet alatt szerzett vagyont pedig kötelezően elkobozzák.

 

Szerbia felől érkezők benézték

 

Lázár János korábban kijelentette: a biztonságos harmadik országok kijelölése nemzeti hatáskör az EU-ban, Magyarország pedig ilyennek tartja Görögországot és Szerbiát is. Ez annyit jelent, hiába várakoznak Szerbiában tömött sorok arra, hogy benyújtsák a magyar hatóságoknak a menekültstátusz iránti kérelmüket, arra vajmi kevés esélyük van. Akinek elutasították a kérelmét, visszaküldhető oda.

 

További szigorítások jöhetnek

 

A kormány tervei szerint a rendőrség és a honvédség kiterjesztett jogköröket kap válsághelyzetben de az erre vonatkozó jogszabályokat még nem fogadta el az Országgyűlés. Várhatóan a jövő hét elején döntenek a kétharmados többséget igénylő csomag bevezetéséről, ami előreláthatóan nem ütközik túl nagy akadályokba a Jobbik támogatásának köszönhetően.

 

Ezek a szigorítások a rendőrség számára új helyzetet teremtenek, hiszen a „Magyarország területén jogellenesen tartózkodó személy felkutatása” céljából a rendőrnek joga lesz magánlakásba hatósági nyilatkozat nélkül is bemenni. Járványügyi intézkedés indokával bármilyen útvonalat vagy közterületet elzárhat, valamint korlátozhatja a nyilvános intézmények működését.

 

A katonák is kapnak a csomagból: használhatnak gumilövedéket és pirotechnikai eszközt, ami már nem minősülne fegyverhasználatnak. Szintén nagyobb szabadsággal alkalmazhatnának kilőhető elfogóhálót és könnygázt.

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.