Az 51 európai cápatámadás 14 esettel Görögországhoz, 13 esettel pedig Olaszországhoz köthető. Horvátország adriai partvidékén 5 támadás történt az elmúlt száz évben, amelyből 4 végződött halállal – legutóbbi épp 41 éve, 1974 augusztus 10-én.
Az áldozat a 21 éves német Rolf Schneider volt, aki az Omis melletti, Lokva Rogoznica strandján történt támadás következtében combján sérült meg. A cápa fogai az artériáját érték, így mire egy olasz turista, Vittorio Solinghini hősiesen partra húzta a sérültet, az már elvérzett. A jugoszláv haditengerészet hajtóvadászatot indított az ötméteres, feltehetően fehércápa ellen.
A mediterrán térségünkben az utolsó regisztrált cápatámadás 2008. október 6-án történt, a horvátországi Vis-szigeténél. Akkor egy szlovén szigonypuskás vadászt sebesített meg egy mintegy 4 méter hosszú nagy fehércápa.
Emberre leggyakrabban ez a faj támad. Alapvetően a mérsékeltövi vizekben honos, trópusi területen nagyon ritkán fordul elő. Élőhelyére jellemzően legtöbb esetével Kaliforniában, Dél-Afrika atlanti partvidékén, valamint Ausztrália vizein találkozhatunk, de a 60-as és 70-es évekig a Földközi-tenger partjainál is rendszeresek voltak a fehér támadások. A nagy fehéret egy trópusi-szubtrópusi cápafaj, a tigriscápa követi.
Az esetek több, mint felénél úgynevezett provokált agresszióról számolhatunk be, ami annyit jelent, hogy az ember tudatos vagy szándékán kívüli magatartása és a támadás között ok-okozati összefüggés van. Ismerünk esetet, amikor a fürdőző vagy búvár üldözőbe vette a cápát, de nem ritka, hogy simogatni kezdték.
A legtöbb cápatámadás az USA partjainál, illetve a Hawaii-szigeteken történik. 2015-ben nem regisztráltak halálos kimenetelő incidenst, 2014-ben csak Ausztráliában és Afrikában végződött tragédiával a találkozás.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.