Az október olyan színesen telt el a harkányi iskolában, ahogy a természet is szemet gyönyörködtetően változott. Számos programot szerveztek, köztük intézményen belüli versenyek, kulturális programok és tanulmányi kirándulások színesítették a mindennapokat.
Napsugaras ősz – november 7-én a nagyszülőknek és a nyugdíjas pedagógusoknak adtak műsort a diákok
Az énekes népi játék a szabad ég alatt ősidők óta a gyermek életének legfőbb öröme – Kodály Zoltán gondolatának jegyében idén is csatlakozott a Kitaibel Pál Általános Iskola az országos programhoz. Ez a nap az önfeledt játékról és arról szól, hogy a diákokkal megismertessék a magyar népi játékok sokszínű világát. Ahogy dr. Balatoni Katalin, a rendezvény ötletgazdája és köznevelési helyettes államtitkár is megfogalmazta: a népi játékok nemcsak szórakoztatnak, hanem közösségépítő szerepük is jelentős. Ennek lehettek részese október 9-én délután az a közel 200 gyermek, aki az iskola tornatermét töltötte meg, és Döme Róbertné mesterpedagógus koordinálásával eljátszotta az idei évre kiválasztott népi gyermekjátékokat.
A harkányi iskola több évtizedes testvériskolai kapcsolatot ápol az orahovicai Ivane Brlić-Mažuranić Általános Iskolával. Két közös uniós projekt megvalósulása, évenkénti baráti találkozók erősítik a kapcsolatot a horvát és magyar gyerekek, valamint a kollégák között. Ennek égisze alatt október 9-én 13 tanulók és 4 tanára tett látogatást a horvátországi iskolában. A testvériskola diákjaival gyalogtúrán vettek részt, idegenvezetőjük a helyi turisztikai egyesület vezetője volt, aki megismertette a gyerekeket a város történetével és látványosságaival, a Rózsa vár legendájával. Jártak a csodálatos orahovicai- tónál, mely körül kialakított szabadidőparkban játékos sportvetélkedő keretében nem egymás ellen, hanem egymásért versenyeztek a gyerekek.
Október 15-én a siklósi Táncsics Kupán vettek részt azok a 8. évfolyamos tanulók, akik terveik szerint a Táncsics Mihály Gimnáziumban folytatják tanulmányaikat a következő tanévtől. Az elméleti és ügyeségi feladatok egyaránt próbára tették diákjainkat, akik egy remek hangulatú délutánt töltöttek el a gimnázium sportcsarnokában.
A Pécsváradi Leányvásár alkalmából Pécsvárad Város Önkormányzata idén is megrendezte az immár hagyományossá vált Baranya Vármegyei Népdaléneklési Versenyt, melyet október 18-án , a Pécsváradi Művelődési Központban rendeztek meg. A nemes versengésre rekordszámú jelentkező készült egy kötelező és egy szabadon választott népdallal. A harkányi iskola tanulói gyönyörű eredményeket értek el: Horváth Anna arany, Bónis Laura, Mikó Hanna, Bernáth Lotti és Kiss Veronika ezüst minősítést kaptak. Felkészítő tanáruk Morva Krisztina volt.
A kitaibeles diákok minden évben fellépnek a Harkányi Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Harkányi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat őszi rendezvényein, nem volt ez másként idén sem. A Herbstfesten és a Horvát esten 5. és 7. osztályos szakkörösek szerepeltek egy igen színvonalas műsorral. Döme Róbertné tanítványai heteken át próbáltak a fellépésre és nagy izgalommal várták a szereplést, táncaikkal örömteli pillanatokat szereztek a nagylétszámú, lelkes közönségnek.
Az 1956-os események elevenedtek meg az iskolások ünnepi műsorában, felkészítőik, Somfai Krisztina, Erdész-Viszlói Nikolett és Nárai Eszter voltak.
Az őszi szünet előtti utolsó tanítási napon iskolánk 6-7. évfolyamos diákok a Lázár Ervin Program keretében megtekinthették a Kezdetben vala a HANG című előadást. A Budapesti Filharmóniai Társaság vonósnégyesének közreműködésével egy játékos, interaktív, rendkívül érdekes előadáson vehettek részt a gyerekek. Figyelemfelkeltésül ismert, számítógépes játékok zenéinek hangszeres feldolgozását hallhatták. Az előadás alkalmával sajátos módon ismerhették meg, hogy mi az a hang, hogyan érzékeljük őket, milyen hangszínek léteznek, megtapasztalhatták, hogy mi a különbség a mesterséges és a természetes hangok között.
A Kitaibel Pál Általános Iskolában több háziversenyt is lebonyolítottak az elmúlt hónap során.
A 4. osztályos tanító, Tarné Zsiborás Hajnalka és Lechné Debity Orsolya házi matematika versenyt szerveztek osztályaik matematika iránt érdeklődő tanulóinak. A csapatversenyben összesen 16 tanuló birkózott meg a feladatokkal, tették mindezt úgy, hogy egymás segítségére, tudására támaszkodhattak.
Október 24-én délután rendezték meg a Deák Ferenc magyar nyelvi és szövegértési verseny házi fordulóját. Minden osztályból 3-4 tanuló vett részt a nemes versengésen, amelynek tétje a továbbjutás volt. A PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Általános Iskolájának novemberi megmérettetésén a harkányi iskolát minden felsős évfolyamból 1-1 tanuló képviselheti, mely a diákok munkája mellett a magyar szakos tanárnők – Baksainé Zódor Annamária, Erdész-Viszló Nikolett és Simon Anita munkáját is dícséri.
A szünet előtti utolsó napon benépesült az informatika terem, hogy 6-7. évfolyamosaink részt vegyenek Az OKOSTÁNYÉR® Országos Diák Tudáspróba online fordulóján. Ezt a kezdeményezést a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége indította el 2023-ban abból a célból, hogy játékos, könnyen befogadható módon adja át az OKOSTÁNYÉR® táplálkozási ajánlás üzeneteit az általános iskolák 6. és 7. osztályos diákjainak.
Barsi Csilla tanárnő útmutatásával, irányításával összesen 43 diák csapatokba szerveződött, elvégezték a regisztrációt és 20 feladatot oldottak meg nagyon ügyesen, melyek megoldását be is küldték. A vetélkedő feladataival regisztrációval együtt minden csapat egy órán belül végzett.
A gyönyörű őszi időjárás kedvezett a tanulmányi kirándulásoknak is. A 4/a osztályosok a Zsolnay Kulturális Negyedben tettek látogatást, majd kipróbálhatták magukat a Pécsi Sasok Mozgásközpontban. A falmászás szinte mindenki számára újdonságot és hatalmas kihívást jelentett.
A 2/b osztályos diákok tanítóikkal Szaporcán az Ős-Dráva Látogatóközpontban jártak, mely interaktív kiállítással, őshonos háziállat bemutatóval, tanösvényekkel várja az odalátogatókat. A korszerű oktatástechnikai berendezésekkel – okostáblával, projektorral, 5.1-es hangrendszerrel, szemléltető eszközökkel, távcsövekkel – felszerelt interaktív oktatóterem elvarázsolta a gyerekeket. A remek hangulatú napon játékos feladatok megoldására is sor került, ahol hasznosíthatták a gyerekek a már 2. osztályosként megszerzett ismereteiket. A kiránduláson szerzett ismeretekről, élményekről az iskolában egy nagyon szép plakát is készült, ami mindenkit emlékeztet erre a feledhetetlen napra.
Az 1.a osztályosok Drávacsepelybe kirándultak. Olyan környezetben telt a napjuk, ahol csupa érdekességben volt részük: sportoltak, vadászkutyusokkal ismerkedtek, szafari túrán jártak, kipróbálhatták a falu játszóterét, megnézhették a marhákat és finom ebéd főtt a bográcsban.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.