Látványos kiállítást ígér Baranya római kori leleteiből a Janus Pannonius Múzeum: az ismeretterjesztésre 21. századi megoldásokat alkalmazó állandó tárlat április 30-án nyílik Pécsett, a Martyn Ferenc Múzeumban.
A nagyközönség a Káptalan utca 4. szám alatti épületben az ókori Sopianae legszebb tárgyi emlékei, használati tárgyai mellett láthatja egy Kozármislenyben feltárt 2. századi halottaskocsi életnagyságú modelljét, a Dunaszekcsőn talált Marcus Aurelius-bronzfejet, Fetter Antal ókeresztény építménymakettjeit és a Sopianae-t bemutató élethű, háromdimenziós animációt is, amellyel virtuális sétát tehet a város egykori utcáin, épületeiben – tájékoztat a Janus Pannonius Múzeum.
Kiemelték: az állandó régészeti kiállítás azért jelentős, mert ilyenre, s ezzel együtt a Janus Pannonius Múzeum országos jelentőségű leletegyüttese legalább egy részének bemutatására, a pécsi régészeti múzeumi épület elhalasztott rekonstrukciója miatt hat év óta először van lehetőség.
A 15 millió forint pályázati támogatásból rendezett kiállítás már az általános iskolás kortól kiválóan alkalmas a játékos tanulásra, különféle, a témához kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások megtartására is – fogalmaztak.
Hozzátették: a tárlat újabb források elnyerésével tovább bővülhet. A tervek szerint az anyagot az év végéig a mindennapi élethez kapcsolódó római kori tárgyakkal, valamint makettekkel, a világörökség jelképeként szolgáló krisztogrammal, arany-, ezüst- és bronzékszerekkel, kerámiákkal, üvegekkel gazdagítják majd.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.