Körülbelül 35-40.000 látogató vett részt a 6. Ördögkatlan Fesztivál mintegy 350 programján: július 30. és augusztus 3. között, öt nap alatt idén is rengeteg magyar és külföldi vendég utazott az ország egyik legőszintébb fesztiváljára.
A négy kis baranyai falu, Nagyharsány, Kisharsány, Palkonya, és az újonnan csatlakozott Beremend gyönyörű környezetében komoly- és könnyűzenei, jazz, világ- és népzenei koncertek, színházi előadások, filmek, irodalmi estek, kiállítások, családi programok, táncházak, workshopok és óriási bulik várták a katlanozókat, de fürdőzés, túrák, nyugalom, friss levegő, finomságok és jó borok is színesítették a tartalmas időtöltést.
Az időjárás végig a fesztiválozóknak kedvezett, a vihar és az eső is elkerülte az Ördögkatlan Fesztivált. A jó hangulatot csak egy szomorú esemény befolyásolta: a fesztivál fővendége, Jiři Menzel még Csehországban kórházba került a hőség miatt, így nem tudott ellátogatni a Katlanba. Ennek ellenére a Hatok Művészeti Csoport Láthatatlan Állomás című kiállítás-performansza, tájköltészete és a test-pecsételés nagyon nagy sikert aratott – nemcsak a Szigorúan ellenőrzött vonatok című film rajongói között.
A fesztivál a hagyományokhoz híven Quimby-koncerttel indult; több ezren tomboltak az együttessel a nagyharsányi focipályán – ahogyan a záró esten Szabó Balázs Bandájával és a Kiscsillaggal is.
A legkülönlegesebb esemény az új, beremendi helyszín éjszakai komolyzenei koncertje volt. A két főszervező, Bérczes László és Kiss Mónika nagy álma vált most valóra hat év után: „Heverünk a fűben, és Mozartot hallgatjuk. Mögöttünk a jugoszláv háború áldozatainak is emléket állító, gyönyörű Megbékélés kápolna, előttünk a színpad, rajta nagyzenekar, kórus, operaénekesek, és természetesen a karmester, s nem is oly messze, az ott már Horvátország. De mi leginkább felfelé bámulunk, mert felettünk a csillagos ég, a végtelen. Isteni zene szól, rész vagyunk és egész vagyunk.” Az álom valóra vált, sőt, a valóság meghaladta az elképzeléseket. Több mint 3000 ember hallgatta Mozart Requiemjét, melyet Dinyés Dániel zenei vezető vezényletében Kolonics Klára, Szolnoki Apollónia, Horváth István, Cseh Antal és az Á la cARTe kórus, valamint a Hungarian Studio Orchestra szólaltatott meg.
A fesztivál szervezői és resztvevői számára fontos, hogy élő kapcsolatot ápoljanak a falvak lakóival, és figyelmet fordítsanak a hely történetére-történelmére, hagyományaira (a fesztivál a nevét is egy helyi legenda nyomán kapta). Idén egy csapat színész rendhagyó, bohózatba illő idegenvezetésre, izgalmas helytörténeti performansszal, a Faluturistákkal készült. Nagyharsány falu és környékének története Várnagy Kinga, Ács Norbert, Köles Ferenc, Matta Lóránt és Ottlik Ádám előadásában elevenedett meg.
Az összművészeti fesztivál zenei programja Érdi Tamástól a Roma Hungaricumon és Alexander Balanescun át a Wombo Orchestráig és a Punnany Massifig rengeteg műfajt és fellépőt sorakoztatott fel.
A tornatermi színházi előadások nézői örömmel nyugtázták az új beruházás, a légkondicionáló jótékony hatását – miközben Nagy József világhírű Woyzeckjét, Pintér Béla és Társulata Parasztoperáját vagy a Szabadkai Népszínház előadását nézték. A színházi programok a k2 Színháztól a Debreceni Csokonai Színházig számos független és kőszínházi előadást, sőt: cirkuszt is kínáltak a fesztiválozóknak. A katlanozók kortárs magyar költők verssorait viszik szerteszét a világba, mert a Rájátszás című program utáni pólógyárban Szálinger Balázs, Erdős Virág, Háy János és Grecsó Krisztián saját műveik részleteit szitázták a pólókra.
A Festett Szobát idén Cseh András mellett Bukta Imre, Miroslav Jovančić és Nagy József festették tovább. Nemcsak ezen a helyszínen (a „gyerekmegőrzőben”, ahonnan nem akartak hazamenni a kicsik), de a fesztivál szinte teljes területén mindenhol gyerekprogramok, játszóházak, foglalkoztatók várták a piciket.
A Magyar Fesztivál Szövetség által kiváló minősítést kapott Ördögkatlan Fesztivál évről-évre növekvő számú látogatót vonz Dél-Baranyába, a Villányi borvidékre. Az év folyamán inkább átutazó turistákat fogadó, csendes települések ilyenkor átalakulnak, megtelnek a fesztiválra érkező fiatalokkal, idősekkel, családokkal, kicsikkel és nagyokkal, egyszóval: „katlanozókkal”.
Sokak egybehangzó véleménye szerint az Ördögkatlan Fesztivál sikerének titka őszinteségében, eredetiségében rejlik: a két ötletgazda-főszervező Kiss Mónika és Bérczes László ma is a legapróbb részletig részt vesz a szervezésben. Az őket körülvevő és segítő szervezők, művészek, támogatók, önkéntesek, civilek, polgármesterek, falubeliek áldozatos munkájának köszönhetően minden évben bebizonyosodik, hogy igenis sokan vannak, sokan vagyunk, akiknek igényük van a minőségi kultúrára és az emberléptékű, szeretettel teli találkozásokra.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.