Kultúráért Emlékérmet vehetett át Donáczi Károly

Életmód - szerző: HH

Több évtizedes kulturális, közösségi és hagyományteremtő tevékenységéért Harkány Város Önkormányzata Kultúráért Emlékéremmel ismerte el Donáczi Károly munkásságát.

 

Donáczi Károlyt Kultúráért Emlékéremmel ismerték el

 

Donáczi Károly 1956. július 19-én született Pécsen. Néptáncos pályafutását 1975-ben kezdte a pécsi KISZÖV táncegyüttesben, ahol első mesterei Gerner István és Bodonyi István voltak. Táncolt a Mecsek és a Baranya táncegyüttesben is.

 

1977-ben Pollack Mihály Műszaki Főiskola Gyöngyen táncegyüttesében kapott lehetőséget a tanításra, amelynek vezetője is volt, az együttes rendszeresen részt vett a főiskolánknak rendezett Helikon fesztiválon, és különdíjat kapott a zsűritől. Táncházvezetői tanfolyamon végzett, rendszeresen vezetett táncházakat Pécsen és vidéken. Tánckarvezetőként dolgozott a KISZÖV táncegyüttesben.

 

A Baranya táncegyüttesben technikai tréning oktatóként, később pedig a Mecsek néptáncegyüttes tánckarvezetőjeként tevékenykedett, amely az ő vezetése alatt kiváló minősítést kapott. Újjászervezte a megszűnt, KISZÖV együttest, amely a Pécsi Vasutas Művelődési Ház Pannónia táncegyüttes néven működött.

 

Önálló estet tartott a Pécsi Nemzeti Színházban Bog a lábam, igazítom címmel, amelyen több neves népzenei zenekar is közreműködött. Ugyanebben az évben megalapította a Harka Művészeti körön belül a Harka néptáncegyüttest és a beremendi Délpont néptáncegyüttest, melyeknek művészeti és tánckarvezetője lett.

 

A Hetedik Kortárs Tácműhely művészeti munkájában is részt vett, ahol koreográfusként és táncosként dolgozott.

 

Donáczi Károlyt Kultúráért Emlékéremmel ismerték el

 

A Harka táncegyüttest 2022. őszéig, a 20 éves jubileumi bemutatóig vezette, majd egészségi állapota miatt az együttes vezetését Szabó Beátának és Donáczi Leventének adta át. A Harka táncegyüttes vezetése alatt célja volt a hagyományőrzés és hagyományteremtés. Az együttes mind az anyaországban, mind a határon túli magyar közösségekkel épített ki kapcsolatot és vett részt rendezvényeiken itthon és külföldön.

 

Az együttes a Kárpát medence táncainak és hagyományainak tanulása mellett a kapcsolódó autentikus viseletek gyűjtését is célul tűzte ki. Mára az együttes több, mint 20 féle tájegység táncát ismeri és rendelkezik a jellemző viseletekkel. Ez az örökség, ami a 20 éves munkásság gyümölcse és az együttes céljait továbbra is meghatározza.

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.