Lezárult a vár felújításának harmadik üteme. Az európai uniós forrásból finanszírozott 400 millió forintos beruházás eredményeként az épület külső homlokzata egységessé vált, megszépült az északi terasza, emellett a műemléki ingatlan konferenciateremmel, vártörténeti kiállítással és egy kávézóval is gazdagodott.
Hende Csaba honvédelmi miniszter a pénteken tartott átadási ünnepségen hangsúlyozta: a vár a tatárjárástól mostanáig a közös munka árán maradhatott fenn, ez az összefogás az, amivel Magyarország és talán egész Európa életét is megújíthatjuk.
A miniszter kiemelte, eljött az idő, hogy kivétel nélkül mindannyian előrébb lépjünk, az országépítő munkához azonban mindenkire szükség van, lépésről lépésre haladva el kell végezni a ránk bízott feladatokat.
Hende Csaba utalt rá, hogy a siklósi vár sorsa a többi hasonló hadászati létesítményhez képest mindig kedvezőbben alakult: mindig volt egy tehetős család, amely gondoskodott róla, nem robbantották fel a Rákóczi-szabadságharc után, a szocializmusban több figyelem irányult rá A Tenkes kapitánya című tévésorozatnak is köszönhetően.
Tiffán Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője, a dél-baranyai Ormánság felzárkóztatását célzó Ős-Dráva program miniszteri biztosa hangsúlyozta, hogy a siklósi várral kapcsolatban nemcsak A Tenkes kapitánya című sorozatot, hanem azokat a neves személyeket is meg kell megemlíteni, akik azt naggyá tették. Ilyen volt Garai Miklós nádor, aki egy évig itt látta vendégül Zsigmond királyt, és a mohácsi csata halottait négyszáz jobbágy segítségével eltemető Kanizsai Dorottya is.
Tiffán Zsolt rámutat: a siklósi vár páratlan értékeket mutat be a látogatóknak, turisztikai szempontból ugyanakkor azon egység részének kell tekinteni, amelyet a térség borászatai, a harkányi víz és az Ormánság látnivalói képeznek.
Marenics János, Siklós polgármestere kiemelte, hogy a vár nem csak történelmi múltjában szenvedett méltatlan támadásokat és fordulatokat, hanem megkapta mindezt az újkorban is. Mi siklósiak kétszer megnéztük ezekről a bástyákról, amikor a délszláv háborúban egymást lőtték testvéreink – fogalmazott, rámutatva: a nehéz időkben mind a vár, mind Siklós és Harkány segítséget nyújtott és befogadta a szerencsétlen sorsú embereket és mindazokat, akiket ez az időszak megviselt.
A polgármester megemlékezett Cserna László műszaki vezetőről, mint mondta, a beruházás letéteményeséről. Megemlítette továbbá, hogy a vár felújítása 2007-ben kezdődött, az északi résszel együtt eddig mintegy 2 milliárd forintba került.
Az átadó ünnepségen elismerést vehetett át Kaló Judit tervező, Bartos György művészettörténész, Sónyák József műemléki felügyelő és Takács Krisztina projektmenedzser.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.