Május 31., a Nemdohányzók világnapja

Életmód - szerző: EFI

A WHO 1987-ben hozta létre a Nemdohányzók Világnapját, ezzel is felhívva a figyelmet a dohányzás ártalmaira.

 

A világon hozzávetőleg 1,3 milliárd ember dohányzik és évente hozzávetőleg 6 millió ember hal meg a dohányzás következtében. Magyarországon a nők körülbelül 28%-a, a férfiak 40%-a számít dohányosnak.

 

A dohányzók száma világszinten még mindig folyamatosan nő, habár néhány magas jövedelmű országban már csökkenést mutat. A számok sajnos hazánkban sem adnak okot arra, hogy legyintsünk a problémára. Hazánk ezekkel az adatokkal az élmezőnyben szerepel. A fejenként elfogyasztott cigarettamennyiség csaknem háromszorosa a világátlagnak. Az adatok a serdülőkre vonatkozóan is rémisztőek.

 

Ne feledje, a dohányzás nem csak Önre nézve veszélyes! A cigarettafüstben található anyagok káros hatásukat környezetére, a cigarettafüstöt belélegzőkre is kifejtik. A világon évente mintegy 600 ezer haláleset hozható összefüggésbe a passzív dohányzással.

 

Ha Ön rágyújt egy cigarettára és a közelében tartózkodók belélegzik a füstöt a következő problémákat okozhatja nekik:

 

  • fejfájás
  • a szem irritációja
  • köhögés, fulladásos roham
  • allergiás roham

 

A passzív dohányosok esélye a tüdőrákra 26 százalékkal, a szívbetegségekre 23 százalékkal növekszik. A dohányzó szülők gyermekük egészségét is veszélyeztetik. Az ilyen gyermekek 28-70 százalékkal gyakrabban kerültek orvoshoz légúti megbetegedések miatt, mint a nem dohányzó szülők gyermekei.

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.