Már csak ma adható le az egyszerűsített adóbevallás

Gazdaság - szerző: HH/MTI

Magánszemélyeknek február 16-a az egyszerűsített adóbevallás leadásának határideje. A nyomtatványokat személyesen a postán vagy a NAV bármely ügyfélszolgálatán, az elektronikus dokumentumokat pedig az ügyfélkapun keresztül lehet leadni.

 

 

Az egyszerűsített bevallást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a rendelkezésére álló adatok alapján elkészíti és legkésőbb 2015. április 30-ig

 

megküldi a megadott postacímre vagy az elektronikus tárhelyre.

 

Ha az adózó elfogadja az elkészített bevallást, nem kell semmit tenni, az az adózó által benyújtott bevallásnak minősül 2015. május 20-án. Amennyiben a bevallás javításra, kiegészítésre szorul, akkor az aláírt – javított adatokkal kiegészített – példányt 2015. május 20-ig kell visszajuttatni a hivatalhoz.

 

Újdonság, hogy az ügyfél-azonosító szám már a 2014-es évre vonatkozó személyijövedelemadó-bevallásban is kérhető, tehát a 1453NY nyomtatványon is. Így az esetlegesen hibás bevallás javításához nem kell az ügyfélszolgálatokon sorban állni és várakozással tölteni az időt, az telefonon egyszerűen intézhető. A 1453NY nyomtatványt tartalmazhatja a postázott egységcsomag, de beszerezhető az adóhivatal ügyfélszolgálatain, illetve letölthető a NAV honlapjáról.

 

A NAV tájékoztatása szerint elsősorban az a magánszemély kérheti az egyszerűsített bevallást, akinek 2014-ben olyan adóköteles jövedelme volt, amelyből a munkáltató, a kifizető adót, adóelőleget vont le. Az sem kizáró ok, ha valaki ingatlan adásvételből jutott jövedelemhez, egyszerűsített foglalkoztatásból szerzett bevételt, illetve családi kedvezményt érvényesített. Már azon egyéni vállalkozók is élhetnek ezzel a lehetőséggel, akik vállalkozói tevékenységüket egész évben szüneteltették.

 

Nem választhatják ezt a bevallási módot például az őstermelők, akiknek e tevékenységével összefüggésben adóköteles bevétele származott és nem tesznek nemleges nyilatkozatot, az egyéni vállalkozók, a külföldiek, valamint azon adózók sem, akik árfolyamnyereségből vagy tartós befektetésből szereztek jövedelmet. Az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári támogatói adomány is kizáró ok.


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.