Megfejtették a Dunán úszó rejtélyes folt titkát

Belföldi hírek - szerző: KT

Vasárnap délelőtt észlelték a Dunán és a Kis-Dunán Kisoroszi térségében azt a fél kilométeres foltot, melynek eredetét mostanra sikerült meghatározni – közölte a vízügyi hatóság vizsgálata alapján a Pest megyei katasztrófavédelem.

 

 

Eleinte úgy vélték, hogy olajról van szó. Ezt a témát a fővárosi katasztrófavédelem mobil laborja hamar lezárta, amikor közölték, bármi is az eredete, nem olajszármazékról van szó. Ezt követően 24 órán át vizsgálták a mintákat, mire hétfő délutánra kiderült, hogy nem került környezetre veszélyes anyag a Dunába. A körülbelül ötszáz méteres kiterjedésű folt moszatból vagy algából áll.

 

Csámpai Attila tájékoztatása szerint a foltot alkotó élőlények hajó aljáról válhattak le, Kisoroszi térségében. A folttal nincs teendő, az magától fog feloszlani, és nem káros a környezetre.

 

A hajó körüli tavaszi munkálatok egyik legfontosabbika a víz alatti részek algamentesítése, hiszen a korábban rátapadt alga, moszat, kagyló és csiga nagyban lassítja a test sebességét és közvetve felületi károsodást is okozhat. Ezek lerakódását különleges festékkel is gátolhatják, a modernebb, drágább fajták már a környezetet sem károsítják.

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.