Melanoma, anyajegyek szűrővizsgálata
Az anyajegyek szűrővizsgálata során a teljes bőrfelszín műszeres átvizsgálása, a rosszindulatú vagy az arra utaló elváltozások feltérképezése, valamint életviteli tanácsadás (napozás, fényvédelem) történik.
Miért fontos a rendszeres anyajegyszűrés?
- Ma a 30-40 évesek körében igen gyakori halálok a melanoma, a rosszindulatú bőrrák, mely gyakran egy meglevő vagy egy újonnan kialakult anyajegyből vagy anyajegynek látszó elváltozásból alakul ki.
- A melanoma nagyon könnyen áttétet okoz, a legfontosabb a megelőzés, illetve a betegség minél korábbi felismerése, diagnosztizálása.
Az anyajegyek vizsgálatát bőrgyógyász szakorvos végzi egy speciális eszközzel, az ún. dermatoszkóppal. Ma már több rendelőben is elérhető a korszerűbb, videodermatoszkóp, mely egy számítógéphez csatlakoztatott speciális optikával ellátott kamera, az anyajegy vizsgálatot a bőrgyógyász szakorvos ezzel az eszközzel végzi. Segítségével a bőrgyógyász betekinthet a bőr felső rétegeibe, és az anyejegyet is olyan nagyításban vizsgálhatja, melyre szabad szemmel nem lenne képes.
Milyen gyakran vizsgáltassuk anyajegyeinket?
- alapvetően évente ajánlott anyajegyvizsgálatot végeztetni
- bizonyos rizikófaktorok megléte esetén (bőrtípus, nagyszámú anyajegy, korábbi melanoma, rendszeres szolárium használat) akár félévente ajánlott a vizsgálatot elvégeztetni
- a bőrgyógyász az általános anyajegyszűrés alkalmával minden anyajegyet megvizsgál, az anyajegyek képét eltárolja egy számítógépes rendszerben, hogy egy későbbi vizsgálat során azt össze tudja hasonlítani az anyajegy későbbi állapotával
A melanoma: bőrben található fekete-barna festékanyagot termelő sejteket melanocitáknak nevezzük. A melanoma ezeknek a sejteknek a rosszindulatú daganatát jelenti. A festékanyag egyes területeken nagyobb mennyiségben van jelen: ezek az anyajegyek. A melanomák kb. 30%-a korábban már meglévő anyajegyből alakul ki.
Mik a gyakori figyelmeztető jegyek az anyajegyen?
- megváltozik a színe, a pigmentáció egyenetlen lesz
- megváltozik a felszíne, kiemelkedik a bőrből, megvastagodik, göbössé válik
- megváltozik az alakja, aszimmetrikussá válik
- megváltozik a határa, nőni kezd a bőrfelszínen
- kisebbedik, felmaródik vagy kifekélyesedik
- vérezni kezd
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha melanomára utaló jeleket találunk egy anyajegyen!
A melanoma főbb kockázati tényezői:
- napsugárzásnak való kitettség: többszöri és hólyagos leégés
- különösen veszélyes a természetes és a mesterséges UV-sugárzás egyaránt
- a nagyon fehér bőr fokozott kockázatot jelent
- családban való előfordulás
- életkor növekedése
- szabálytalan anyajegyek, illetve sok anyajegyek jelenléte a bőrfelszínen
A melanomával diagnosztizáltak átlagéletkora 40-45 év. A fehérbőrű lakosság körében mind a betegség előfordulási aránya, mind a halálozási arány folyamatos növekedést mutat.
Az anyajegyek szűrővizsgálata során a teljes bőrfelszín műszeres átvizsgálása, a rosszindulatú vagy az arra utaló elváltozások feltérképezése, valamint életviteli tanácsadás (napozás, fényvédelem) történik. Az éves szűrővizsgálatok mellett nagyon fontos az otthoni folyamatos önvizsgálat is, hiszen csak így vehetjük észre a figyelmeztető jeleket. Amennyiben időben észreveszik és eltávolítják a rosszindulatú anyajegyet, rendkívül jó eséllyel érhető el teljes gyógyulás.
Anyajegy eltávolítás módszerei:
- Szikével történő anyajegy eltávolítás: a pigmentes anyajegyeket kizárólag sebészeti úton, szikével lehet eltávolítani, ugyanis a kimetszett bőrrésznek szövettani vizsgálat szempontjából megfelelőnek kell lennie. Az anyajegy mellett a biztonsági zónát is el kell távolítani, amennyiben a bőrgyógyász melanomára gyanakszik, hiszen ebben az esetben az anyajegy körüli bőrfelület is gondot okozhat. A sebészi úton történő anyajegy eltávolítás többnyire helyi érzéstelenítéssel történik, a beavatkozás után pedig varratokkal zárják a sebet.
- Lézeres anyajegy eltávolítás: ezt a módszert a pigment nélküli anyajegyeknél alkalmazzák. A lézer fénye roncsolja az anyajegyet, a környező bőrfelületen a műtétnek nem marad nyoma, a beavatkozást érzéstelenítéssel végzik. Előnye, hogy a seb kevésbé vérzik, a környező bőrfelület roncsolása is kisebb, gyorsabban gyógyul, valamint kevésbé hegesedik.
- Anyajegy eltávolítás égetéssel: a pigment nélküli anyajegyeket távolítják el ezzel a módszerrel. A beavatkozás során a szövetet magas hőmérsékleten roncsolják. Az égetés után a sebre kenőcsös kötés kerül, így gyorsabb a heggyógyulás.
Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.