Szívbarát diéta

Életmód - szerző: |X|

Táplálkozási szokásaink meghatározzák életmódunkat, közérzetünket és egészségünket, emiatt napjainkban egyre inkább felértékelődik az egészséges élet, a helyes táplálkozás iránti vágy.

 

A romló egészségügyi mutatók azonban arra utalnak, hogy jobban oda kell figyelnünk életvezetési szokásainkra és a táplálkozásunkra. Meg kell tanulnunk tudatosan bánni testünkkel, hiszen felelősek vagyunk szervezetünk egészségéért.

 

A 90-es években a betegségek közül kiugróan magas volt (és még ma is az!) a szív-ér rendszeri betegségek aránya. Dietetikai szempontból fontos a táplálkozási szokásainknak helyes irányba történő változtatása, különös tekintettel az élelmi rostban gazdag, teljes őrlésű lisztből készült gabonafélék fogyasztásának növelésére, a zöldség- és gyümölcsfogyasztás növelésére, az összes zsiradékbevitel csökkentésére, ezen belül is főleg a telített zsírsavat tartalmazó élelmiszerek fogyasztásának csökkentésére. A többszörösen telítetlen zsírsavak esszenciális tápanyagok. A legtöbb növényi olaj gazdag telítetlen zsírsavakban, a só fogyasztás mérséklésére, a szívre egészséges élelmiszerek elérhetőségének és marketingjének elősegítésére is figyelni kell. Nagyon fontos a szívbarát táplálkozás kérdéseinek felvetése a közvélemény előtt is, a szívbarát táplálkozás iránti pozitív hozzáállás elősegítésére. A többszörösen telítetlen zsírsavak létfontosságú építőkövei a sejtmembránoknak, belőlük képződnek a prosztaglandinok, melyek hormonhatású molekulák.

 

A beteg étrendjének a következő alapelvek betartása mellett minden esetben egyénre szabottnak kell lennie. A javasolt energiamennyiségnek az egészséges testtömeg elérését és fenntartását kell fedeznie. Az étrend energiatartalma a beteg tápláltsági állapotától, korától, nemétől függ. Az egészséges táplálkozásra vonatkozó nátriumbevitel javasolt. Hipertónia esetén a nátriumbevitel csökkentése javasolt.

 

Az étrendi kezelésnek élethosszig tartónak kell lennie.

 

Szeretnénk, ha mindenki érezné, hogy a táplálkozás fontos az egészség megőrzése szempontjából, különös tekintettel a szív- és érrendszeri betegségre, ismerné az egészséges táplálkozás alapelveit, és az alapelveknek megfelelő Szívbarát élelmiszereket keresné az üzletekben. Szeretnénk az élelmiszer-termelőket arra ösztönözni, hogy növeljék korszerű termékek gyártását és csatlakozzanak a Szívbarát védjegyet használó élelmiszerek csoportjához.

 

Nyers zöldség és gyümölcslevek hatása az egészségre

Az emberi test egészsége szorosan összefügg a bevitt táplálék mennyiségével és minőségével. Egyre több figyelmet kap az emberi test működése, és az, hogy hogyan hasznosítja a különböző tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat.

 

Az életben szinte minden öröm alapja testünk egészségi állapota és vitalitása. Minden gyógyulás és regeneráció belülről jön. Ha az elemek nincsenek megfelelő arányban a vérben, sejtekben, szövetekben, szervekben vagy valamelyik elemből hiány lép fel, akkor a test egyensúlya felborul és egy beteg állapot lép a helyébe.

 

Fantasztikus eredményeket érnek el világszerte a betegségek leküzdésében a levekkel való orvoslás területén. Az emberek azonban még minidig nem elég informáltak a gyümölcs-és zöldséglevek tápértékével és gyógyerejével kapcsolatban. Ezért elengedhetetlen, hogy a kiegyensúlyozott étrend különböző gyümölcsöket és zöldségeket tartalmazzon! Nagyon fontos, hogy naponta fogyasszunk friss, nyers terméseket, salátákat, zöldségeket, dióféléket és magvakat!

 

Egészben vagy kifacsart lé formájában fogyasszunk inkább zöldségeket és gyümölcsöket?

 

A friss zöldség és gyümölcslé által hozzájutunk ásványokhoz, alapvető zsírsavakhoz, vitaminokhoz, fehérjékhez és szénhidrátokhoz csak néhányat említve. Az egészben fogyasztott zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák a rostokat is, aminek önmagában nincs tápértéke, viszont nagymértékben segíti az emésztési folyamatokat és elengedhetetlen a megfelelő bélműködésben.

 

A saját bőrén fogja érezni az eredményt: kicsattanó egészség, sok energia, csökken a betegségek kialakulásának kockázata, erősebb csontok, ellenállóbb immunrendszer.

 

A kifacsart zöldség-és gyümölcslevek néhány perc alatt emésztésre kerülnek. Az érett gyümölcsből nyert lé megtisztítja a szervezetünket, valamint tartalmazzák a szervezet számára szükséges cukrokat és szénhidrátokat. A zöldséglevek pedig támogatják a szervezetünket vitaminokkal, aminosavakkal, ásványi anyagokkal egyszóval feltöltik.

 

Közismert, hogy a szárzeller magas nátrium-klorid tartalmának köszönhetően kitűnő táplálék nagyon magas láz esetén egy egész zeller megemésztése viszont olyan hosszú időt vesz igénybe, hogy mielőtt kifejthetné jótékony hatását, teljesen elborít minket a magas láz. Ha elfogyasztunk egy pohár frissen facsart zellerlevet, a hatása nagyon gyorsan érvényesül.

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda