Táplálékallergiák

Életmód - szerző: |X|

Az allergia az immunrendszer kóros túlműködése, amikor a szervezet a táplálékokban, illetve a környezetben található ártalmatlan részecskéket idegen anyagoknak tekinti, ennek következtében az immunrendszer túlzott válaszreakcióval, ún. hiperérzékenységgel válaszol.

 

Az allergiás megbetegedések száma napjainkban növekvő tendenciát mutat. Nem szabad azonban összetéveszteni a táplálékallergiát a táplálékintoleranciával. A táplálékallergia olyan reakció, amikor egy bizonyos nyersanyag vagy étel fogyasztása következtében a szervezetben immunválasz alakul ki, vagyis klinikai tünetek jelennek meg. A táplálékintolerancia a táplálékallergiához hasonló tünetekkel jelentkező állapot, melyet valamilyen elfogyasztott élelmiszer vált ki, azonban nem játszódik le a szervezetben kóros immunreakció. A táplálékintolerancia legismertebb formája a tejcukor intolerancia, melynek oka a tejcukor lebontását végző enzim csökkent működése.

 

A leggyakoribb allergiát okozó táplálékok közé soroljuk a gabonaféléket, a tehéntejet, a tojást, egyes húsokat, a halakat, tenger gyümölcseit, a szóját, nátrium-glutamátot, a földimogyorót, az olajos magvakat, egyes zöldségeket és gyümölcsöket, bizonyos fűszereket valamint élelmiszer adalékanyagokat. A leggyakoribb tünetek a hasmenés, hányás, hasi fájdalom, reflux, gyomorhurut, ekcéma, csalánkiütés, bőrgyulladás. A táplálékallergiák előfordulási gyakoriságát befolyásolja a földrajzi terület, és a különböző kultúrák táplálkozási szokásai. Az egész világon előforduló allergének közé tartozik a tojás- és a tejfehérje.

 

A szezámmag, és a mustármag allergia főleg francia területeken, a rák, kagyló, hal érzékenység pedig azokon a területeken, ahol ezen az ételek fogyasztása elterjedt. A táplálékallergia kezelését az allergiát kiváltó étel vagy ételek teljes elkerülése, illetve kiiktatása az étrendből jelenti.

 

A tej, tojás, szója, földimogyoró, gabona allergén esetén fontos felhívni a betegek figyelmét a táplálékok összetételének és jelölésének gondos ellenőrzésére a táplálékok elfogyasztása előtt. A szilárd táplálékok bevezetése 6 hónapos kor után, a magas allergén aktivitású élelmiszerek, mint a tej, tojás, szója csak 1 éves kor után, a földimogyoró és olajos magvak fogyasztása pedig 3 éves kor után ajánlott.

 

Az anafilaxia felismerésére és kezelésére érdemes felkészíteni a családtagokat is. Az anafilaxia egy akut, életet veszélyeztető és több szervrendszert érintő allergiás reakció, amely klinikailag eltérő módokon jelentkezhet. A tünetek váratlanul, az allergiát kiváltó ágens szervezetbe kerülését követően akár másodperceken belül kialakulhatnak. A táplálékelimináció során ki kell zárni azokat a táplálékokat, melyeknek felmerül a gyanúja az allergiás tünetek kialakulásáért. Ha az elimináció hatására megszűnnek a klinikai tünetek, akkor a diagnosztikus céllal kezdett eliminációs étrend ajánlott időtartalma 4-6 hét. Az eliminációs fázisban javasolt ételek a főtt burgonya, főtt rizs és a szőlőcukorral édesített tea.

 

Táplálékterhelés során ismét bevezetésre kerül az étrendbe az eliminált táplálék, és ha allergia áll fenn, a tünetek ismét megjelennek. Igazolt táplálékallergiában a kiváltó táplálék elhagyása 9-12 hónapon keresztül javasolt.

 

Visszapótlási fázis során először vezessük vissza a tejet, tejtermékeket, a tojást kemény és lágy változatban, a túrót, joghurtot, sajtokat, majd a következő lépésben a szénhidrátokat. Ezt követően a fehér és barna kenyeret, gluténmentes kenyeret, köleskását, rizskását, hajdinapelyhet, különféle tésztákat, majd a gyümölcs és zöldségleveket, pudingokat, dzsemeket, mézet.

 

Ezt követheti a húsok, húskészítmények közül a friss zsírszegény húsok, húskészítmények visszaépítése az étrendbe. A tartósított húskészítmények (pl. konzerv hús, májkészítmény) fogyasztása kerülendő a vizsgálat ideje alatt. Érdemes előnyben részesíteni a halak és egyéb tengeri ételek közül a friss halak fogyasztását, majd idővel konzervált, sózott halakat is be lehet iktatni az étrendbe.

 

A mai felgyorsult világban nagyon fontos, hogy odafigyeljünk egészségünkre, ismerjük fel saját felelősségünket a betegségünk kialakulásában, a betegségmegelőzésben és a gyógyulás folyamatában!

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.