Több mint tizenegyszeres árat kell fizetnie a harkányi önkormányzatnak jövőre az áramért

Helyi - szerző: HH

Megvan az új szerződés, jövőre tizenegyszeresére emelkedik az önkormányzat és valamennyi intézményének áramdíja. A többletköltség százmilliós, és a közvilágítás, illetve a gáz ügye még hátravan.

 

Nehéz, de elkerülhetetlen döntést kellett meghoznia a harkányi képviselő-testületnek a legutóbbi testületi ülésen. A grémium az általános célú villamosenergia közbeszerzési eljárást tárgyalta, mivel a jelenlegi szerződés ez év utolsó napjával lejár.

 

A Pilis Város Önkormányzat vezetésével indult csoportos közbeszerzési eljárás 50 ajánlatkérő részvételével indult az intézményi villamos energia szolgáltatás biztosítására – ismertette dr. Markovics Boglárka. A város jegyzője az Új Harkányi Híreknek elmondta, hogy a legjobb ajánlatot az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. adta, amely nettó 268 forintos kilowattonkénti díjért tudja biztosítani 2023-ban az áramot. Ez több mint tizenegyszeres ár a mostani díjhoz képest, hiszen a legutóbb 2020-ban lefolytatott közbeszerzés útján létrejött szerződés szerint – 2021-ben és 2022-ben is – 23 forint/kilowattórát kellett az áramért fizetni.

 

Az önkormányzat a közbeszerzésben érintett szakcégtől azt a tájékoztatást kapta, hogy az elmúlt hónapokban 10 energia közbeszerzési eljárásból 8 eredménytelen volt, egyszerűen azért, mert az energiakereskedők nem tudtak árat adni a szervezeteknek, önkormányzatoknak. Ehhez képest az legalább pozitívum, hogy még a jelenlegi szerződés lejárta előtt kapott fix áras ajánlatot az 50 önkormányzat, illetve intézmény. Az ár ugyanakkor nagyon magas, és előzetes becslések szerint csak ez a tétel nagyságrendileg bruttó 110 millió forint többletköltséget jelent a jövő évben a harkányi önkormányzatnak.

 

A képviselő-testület előtt két lehetőség állt: vagy elfogadja az árat, és nyilatkozik arról, hogy kötelezettséget vállal a többletköltségre, vagy elutasítja az ajánlatot, és ezzel szerződés nélküli vételezővé válik. Ez esetben 1-2 hónap után a szolgáltató megszüntetné a szolgáltatást, vagyis áram nélkül maradna az óvoda, a bölcsőde, a művelődési ház, a hivatal, a sportcsarnok, stb. Ezen felül a szerződés nélküli időszakra az átlagos piaci ár plusz 10 százalékkal növelt összegét számláznák ki az önkormányzatnak – összegezte a jegyző.

 

A döntés olyan súlyos következményekkel jár, amelyeket előre még nem is lehet nevesíteni – mondta Baksai Endre Tamás. Harkány polgármestere hozzátette, hogy a többletköltség kigazdálkodása ugyanis csak más szolgáltatások rovására tud megtörténni, vagy még úgy sem, mert a képviselő-testület előtt áll még a közvilágítás valamint a gáz ügye, hiszen ezek az időszakra köttetett szerződések is idén december végén járnak le. A piaci körülményeket látva ezek esetében is többszörös lesz az áremelés, amelyet önerőből nem fog tudni kigazdálkodni az önkormányzat – szögezte le a város polgármestere.

 

 

 

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.