Varga Péter: jutalomjáték Harkányban segíteni

Életmód - szerző: HH

Miután több ezer családnak adta meg a gyermeknevelés lehetőségét, mint mondja, a Harkányban kidolgozott és újonnan bevezetett, még eredményesebb megannyi nőgyógyászati módszer alkalmazása jutalomjáték életében. Dr. Varga Péterrel, a Zsigmondy Vilmos Harkányi Gyógyfürdőkórház nőgyógyász főorvosával beszélgettünk.

 

 

Pécsen született. Életének első három évében sokat vitték a szülei orvoshoz. A veleszületett csípőficamából egy frissen adaptált koreai módszernek és a gyógymódként javasolt majd a válogatottságig vitt vívásnak köszönhetően végleg kigyógyult, azonban a gyógyulás mély nyomot hagyott benne: az innovatív gyógyászat sikere, az arra való törekvés egész életében – így a pályaválasztásában és munkásságában is elkísérte.

 

Sokat elmélkedtünk édesapámmal, hogy mi legyen belőlem. Szóba került egy külkereskedelmi pálya, mivel szerettem a nyelveket és németül illetve angolul korán megtanultam. Aztán kiderült, hogy ott matematika is van, így azt nem erőltettük tovább. Mivel pécsi voltam és szempont volt, hogy helyben legyen képzés, ráadásul az összes jó barátom az orvosira ment, én is emellett döntöttem.

 

1975-ben végeztem az egyetemen. A gyermekklinikán kezdtem dolgozni, ahol 1979-ben gyermek- és csecsemőgyógyászatból szakvizsgáztam. 1980-tól lettem szülész-nőgyógyász a pécsi megyei kórházban. Az ott eltöltött évek alatt több alkalommal voltam Svédországban, ahol az akkoriban világszínvonalú terhesgondozást és különböző műtéti eljárásokat tanulmányoztam. Ez utóbbiak közül azt, amit én hoztam Magyarországra napjainkban már széles körben sikerrel alkalmazzák, az általunk akkor tanulmányozott, majd itthon bevezetett terhesgondozási rendszer pedig ma is alapja a hazai szisztémának.

 

Neve összefügg egy németországi kutatás eredményeivel. Mi volt ez?

 

A Pécsi Tudományegyetem Mikrobiológiai Intézetével már 1985 óta foglalkoztunk terhességi immunológiával, ami az 1988 és 1991 között Kölnben töltött időmet is jellemzi. Ez a kutatás óriási eredményt hozott, hiszen rámutatott, hogy a szokványos vetéléssel küzdők jelentős hányada egyszerű módszerekkel kezelhető.

 

Ez idő alatt a Magyar Tudományos Akadémián megcsináltam a kandidátusi értekezést, amit 91-ben védtem meg. 2005-ben megkaptam a PhD minősítést, 2010-ben pedig a habilitációt teljesítettem. Mindeközben 2004-től oktattam Pécsen az Egészségtudományi Kar védőnő szakán szülészet-nőgyógyászatot egészen 2012-ig.

 

Miért hagyta abba az oktatást?

 

Ennek oka egyrészt az volt, hogy Pécsett megszüntették a védőnőszakot, másrészt az a munka, amit Harkányban kezdtem és ami mellett már nem fért sokáig meg az egyetemi oktatás.

 

Itt 2007-ben gyakorlatilag a semmiből lett „újból” megteremtve a nőgyógyászat. Kidolgoztuk az osztályos ellátás keretében jelenleg is zajló nőgyógyászati balneo- fizioterápiás protokollokat. Ezek a meddőség különböző formáira, a meddőséggel és különböző gyulladásos betegségekkel összefüggésben lévő endometriózisra, a krónikus kismedencei gyulladásokra, műtét utáni problémák kezelésére jelentenek megoldást. Az utóbbi években legnépszerűbb ellátási területünk a női vizelet inkontinencia, a nemi szervi süllyedések és az ezzel összefüggő állapotok.

 

Műtéti beavatkozásokat is végeznek?

 

A harkányi kórházban az előbbiek nem műtéti, úgynevezett „konzervatív” orvoslásában jeleskedünk. Ez olyan sikeres, hogy betegeink döntőt többsége az egymás közötti párbeszéd útján kerül hozzánk. Probléma, hogy a nőgyógyászati megbetegedések háromnegyedével nem keresnek fel orvost. A betegek egy része szemérmességből, másik része azért, mert nem ismeri fel a betegségét. Jelentős hányada azonban a műtéti megoldástól fél.

 

A műtét gyors megoldást jelent ugyan, de 40-70 százaléka kiújulást eredményez. Ez nem az orvos hibája, egyszerűen a műtéti hegek mellett genetikai tényezők is közbeszólnak.

 

2007-ig én is a műtéti eljárás híve voltam, azonban megoldást keresve Harkányban kidolgoztuk azt a protokollt, ami a nem műtéti eljárásokat vitte sikerre. Ez részben a gyógyvízre alapozott komplex balneo-fizioterápiás kezelésekre, másrészt a gyógytornászok, speciálisan a nőgyógyászat e területére kiképzett csoportjára alapozva jöhetett létre. Röviden abból áll a terápiák rendszerének lényege, hogy a beteg szerveknek funkciót adunk vissza, megtanítjuk őket ismét ellátni feladatukat. A célunk az, hogy a kezelések után anatómiailag az ifjúkorhoz vagy az eredeti állapothoz hasonló erősséget hozzunk létre.

 

Három hét után garantált a gyógyulás?

 

Egy elgyengült, nem használt izomzatot hozunk funkcióba és a beteget megtanítjuk ezt erősíteni. Hiszen mint minden izomra, a kismedencében és a női szervekben lévő izmokra is igaz, hogy erősíthetőek. Az egyén életminősége is javul ezáltal, de az anatómiai változás hosszú távon – nem egy hét alatt – érhető el. Olyan eszközöket és kiegészítőket alkalmazunk, amivel megtanítjuk a betegeket a funkciók erősítésére, és ezeket megvásárolva a kezelést otthonaikban is folytathatják. Az esetek döntő többségében eredményként írható le, hogy olyan életminőséget élhetnek, amit ezelőtt nem és amin csak műtétileg lehetett volna javítani.

 

A műtéti eljárásokhoz képest ezek milyen arányban segítenek?

 

Egy-két olyan esetet leszámítva, ahol a beteg egyéb okból nem tudja alkalmazni az eszközöket vagy rendszeresen gyakorolni a tornákat, elenyésző az a kudarc, ahol a módszert mégis át kellett váltani műtéti eljárásra. Ezeket egy kezemen meg tudom számolni.

 

Pályája során van emlékezetes esete?

 

Rengeteg. Jók is, félelmetesek is. A legkedvesebb talán az első betegem, egy 1975-76-ban gyermekklinikán kezelt hároméves leukémiás siklósi kislány, aki nem mellesleg a betegségből az első sikeresen gyógyított gyermek is volt. Őt az évek során távolról többször is láttam, például fiatalként a siklósi fürdőben is ugrált a fejem felett a medencébe, majd egyszer csak megjelent terhesen és nálam szülte az első gyermekét.

 

Ha újra kezdhetné?

 

Ugyanígy csinálnám. A nőgyógyászatban együtt van a manualitás, az operatív sebészeti módszerek és ugyanakkor van egy konzervatív belgyógyászati szemlélete. A harkányi gyógyvíz mellett az itteni csapattal pedig valódi jutalomjáték ilyen kitűnő eredményeket elérni.

 

Mi a véleménye az otthonszülésről és az alternatív módszerekről?

 

Sokan azt hiszik, hogy a szülész csak rontani tud egy természetes folyamaton, hogy erőszakos dolgokat csinál. A születés életünk legveszélyesebb, legkockázatosabb órája. Az pedig nem erőszak, ha valakinek megmentik az életét.

 


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.