Visszafogottan érvényesülnek az ingatlanpiaci tendenciák Harkányban

Helyi - szerző: HH

A hazai ingatlanpiacon 2017 a lakásépítések éve volt, bár a szakértők szerint az igazi felívelés jövőre várható. Az utóbbi években a boom-ból kimaradt területeken idén jelentős drágulás mutatkozott, tehát az árolló elkezdett záródni.

 

Idén a vidéki területek ingatlanárai is megugrottak – áll az ingatlannet.hu felmérésében. Éves viszonylatban a meghirdetett ingatlanok átlagára 13%-kal bővült, ami az egyes területek között eltérő mértékben érvényesült. A községekben 10%-ra emelkedett, a fővárosban pedig 15%-ra mérséklődött az árnövekedés üteme, míg a megyei jogú városokat 13%-os változás jellemezte. A különbségek a típusok között szintén megmutatkoznak: a családi házak 16%-kal, ehhez viszonyítva a tégla-, illetve panellakások kisebb sebességgel – 11-13%-kal – drágultak. Idén egyik megyében sem csökkentek meghirdetett ingatlanok átlagárai, a listát ebből a szempontból Zala, Tolna, illetve Baranya megye vezette. A budapesti viszonylatnál nagyobb mértékben bővültek az árak Csongrádban és Veszprémben, a legdrágább területeken – Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron – pedig visszafogott változás érvényesült.

 

 

Több mint 20%-os eltérések az árváltozásban a megyén belül

 

Az árváltozások a megyék között és azok határain belül egyaránt eltérő képet mutatnak, a tendencia Baranyában is érzékelhető. Míg Harkányban mindössze 0,5%-kal, addig Mohácson, Komlón, Szigetváron, illetve Siklóson közel 5%-kal vagy azt meghaladó mértékben emelkedett az ingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára idén. Ez a szint elmarad az országos átlagtól, a Pécsváradon tapasztalható majdnem 11%-os drágulás viszont megközelíti azt.

 

Az átlagos ingatlanárak változása Baranya megye egyes városaiban 2017. január és november között

 

A típus rányomja a bélyegét az árra

 

Az áremelkedés üteme nem tükrözi az egyes városokban érvényesülő jelenlegi árszínvonalat, amelyet az elhelyezkedésen kívül jelentősen befolyásol a típus. A Pécsen eladó családi házak átlagárai megyei viszonylatban kiemelkednek, ehhez képest a Siklóson, Mohácson és Harkányban meghirdetett házak 70-77 ezer Ft/m2-rel alacsonyabb átlagos négyzetméterenkénti áron érhetők el.

 

A családi házak átlagárai Baranya megye egyes városaiban (Ft/m2, 2017. novemberi adatok alapján)

 

A lakások piacán magasabb árszínvonal érvényesül, ezen belül eltérés tapasztalható a tégla-, illetve a panelépítésű ingatlanok között. Pécsen a szegmens ingatlanjai Harkányhoz képest 40%-kal, Siklóshoz és Mohácshoz viszonyítva pedig 130%-kal magasabb átlagos Ft/m2 árakon érhetők el, míg Komlóval összevetve a 240%-ot is meghaladja a differenciál.

 

A lakások átlagárai Baranya megye egyes városaiban (Ft/m2, 2017. novemberi adatok alapján)

 

Területenként eltér a motiváció

 

A befektetési célú ingatlanvásárlás ugyan reneszánszát éli, a legtöbb tranzakció hátterében mégsem ez áll. A piacon megjelenő eladók általában megörökölt ingatlant akarnak értékesíteni vagy nagyobb otthonba költöznének – az említett két tényező 5 százalékponttal gyakoribb, mint más eladási motivációk. Eltérések mutatkoznak abból a szempontból is, melyik területet vesszük górcső alá. Vidéken sokan kisebb alapterületű lakásba vágynak, amivel közel megegyező arányban vannak azok, akik válás vagy generációs össze-, illetve szétköltözés miatt jelennek meg a keresleti oldalon. Ezzel párhuzamosan a fővárosban az érdeklődők többsége nagyobb lakás után kutat, valamint kimagasló a befektetők aránya.

   
 

A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.