A harminc évvel ezelőtti fürdős beruházás mellett vált fenntarthatatlanná a távfűtés

Életmód - szerző: HH

A fürdő kilencvenes évek második felében történt energetikai beruházása is hozzájárult ahhoz, hogy háztartások tucatjait, a teljes iskolát és óvodát is le kellett választani a távfűtési hálózatról.

 

A harkányi gyógyfürdő

 

A fürdőbe kilencvenes évek végén hőcserélőket és hőszivattyúkat telepítettek, hogy a forró, egyébként is hűtendő gyógyvíz melegét felhasználva szükség esetén plusz energiát nyerjenek. Ez az elektromos árammal illetve gázzal üzemeltetett hőszivattyús rendszer csakhamar gazdaságtalanná vált.

 

Az elektromos áram és főként a gáz ára azonban az utóbbi időőszakban többszörösére emelkedett, a fürdővállalat működésének biztosítása érdekében a teljes rendszert le kellett állítani, háztartások tucatjait, sőt, a teljes iskolát és a legkisebbek intézményét is leválasztva a számukra olcsó és kedvező, ám már fenntarthatatlan rendszerről.

 

Baksai Endre Tamás legutóbbi, a PTE-vel kötött megállapodás alkalmával megemlítette, hogy előrehaladott energetikai kutatások, tanulmányok vannak folyamatban. Akkor nem részletezte, de lapunknak kérdésre válaszolva elmondta: ezzel valóban arra utalt, hogy egy korszerű rendszer alapjait szeretnék lefektetni, melyben a gyógyvíz hűtéséből származó energiát kedvező hatásfokkal fordítanák a melegítendő víz javára.

 

A korábban komoly összegekért, a fürdőt évtizedeken át jelentős adósságban tartó hőszivattyú sajnos finoman szólva sem gazdaságos, így a meglévő rendszerek mellett használatba sem állítják, ennyi év után gyakorlatilag egy szemétdombon fogja végezni. Az adósságot Harkány a használatán túlmutatóan három évtizeden keresztül nyögte, az Imri-korszakban prolongálták, az utolsó forintok viszont éppen ezen a nyáron kerülnek átutalásra, és a fürdő adósságmentes lesz.

 

Mint a város polgármestere figyelmeztet, a fürdő akkori döntéshozói pozíciójában lévő érdekkörök ezt a gazdaságilag ismét kedvező állapotot meglátva készülnek visszatérni a harkányi vezetésbe, és fejlesztések helyett újabb műszaki játszadozások színterévé tennék a stabil lábakon álló gyógyfürdőt, veszélybe sodorva ezzel a város megélhetését.

 

 

 


A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.