Emlő szűrővizsgálata

Életmód - szerző: EFI

Az emlőrák a tüdőrák után a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése.

 

Magyarországon évente mintegy 8000 új megbetegedést és 2200 körüli halálesetet tartanak nyilván. Az emlőrák túlnyomó többsége 50 évesnél idősebb nőknél, a menopauza időszakában fordul elő, bár fiatalabb életkorban is vannak érintettek. Az emlőrák kezdetben nem okoz tüneteket és panaszokat. A gyógyulás esélyei annál jobbak, minél korábban ismerik fel és kezdik meg a daganat kezelését.

 

Az emlőrák, illetve a rákmegelőző állapotok minél korábbi felismerésében maguk a nők tehetnek a legtöbbet, azzal, hogy részt vesznek a felkínált népegészségügyi célú szűrővizsgálaton. Ha meghívólevelet kap, éljen a szűrés lehetőségével!

 

A népegészségügyi célú emlőszűrésre azon 45-65 év közötti nők kapnak meghívólevelet a Nemzeti Népegészségügyi Központ közreműködésével a lakóhelyéhez tartozó mammográfiás központtól, akik a szűrés tervezett időpontját megelőző két éven belül nem vettek részt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által közfinanszírozott emlővizsgálaton. A szűrés célja, hogy a tünetmentes szöveti elváltozásokat kimutassa. Ha a szűrés eredménye negatív, az azt jelenti, hogy az emlőrák vagy a rákmegelőző állapot nagy valószínűséggel nem alakult ki a szervezetben.

 

Hogyan lehet részt venni a szervezett emlőszűrésen?

 

A személyre szóló meghívólevélben szerepel a szűrés pontos helye és az időpont kérésére szolgáló telefonos elérhetőség. A megadott időpontot a felesleges és kényelmetlen várakozás elkerülése érdekében fontos betartani. Lehetősége van a levélben megadott telefonszámon másik, a páciens számára megfelelő időpontot egyeztetni.

 

Amennyiben nem kap a páciens meghívólevelet:

 

  • rendelkezik érvényes TAJ számmal
  • a korábbi szűrése óta már eltelt 2 év
  • nincs kizáró egészségügyi beavatkozás (emlőt érintő műtét)
  • nincs kizáró diagnózisa (emlőt érintő megbetegedés)
  • a páciens nyilvántartott állandó lakcímén tartózkodik

 

Amennyiben mindezek ellenére sem érkezett meghívólevél, de szeretne részt venni szervezett emlőszűrésen, vegye fel a kapcsolatot a szuresiranyitas@nnk.gov.hu címen.

 

Emlőszűréseket végeznek:

 

Szervezett emlőszűrést Komplex Mammográfiás Központok, valamint Mammográfiás Szűrőállomások végezhetnek meghatározott illetékességi területen (rendező elv a lakosság állandó lakcíme). A vizsgálatra vinni kell a meghívólevelet, TAJ kártyát, esetleg korábbi mammográfiás felvételeket és leleteket.

 

Az emlőszűrés menete:

 

Adatfelvétel, kikérdezés, tájékoztatás:

 

A pácienseket szűrőállomás páciens felvételi pultjánál szakképzett adminisztrátor fogadja, aki a személyi adatokon kívül kérdéseket tesz fel.

 

  • Voltak-e vagy vannak-e emlőpanaszai?
  • Volt-e a családjában valakinek (édesanyjának, nővérének, nagynénjének) emlőbetegsége?
  • Részt vett-e már mammográfiás szűrővizsgálaton?
  • Tudja-e, hogyan zajlik a szűrővizsgálat?

 

Ezen túlmenően részletes tájékoztatást ad arról, hogyan zajlik a szűrővizsgálat, mire kell felkészülnie, valamint megbeszéli a pácienssel az esetlegesen felmerülő kérdéseket.

 

A szűrővizsgálat

 

A szűrés első lépéseként tapintással megvizsgálják az emlőket és ezután készül a mammográfiás vizsgálat. A vizsgálat nem fájdalmas, előkészülettel és az adminisztrációval kb. 20 percet vesz igénybe. A vizsgálathoz derékon felül szükséges levetkőznie a páciensnek. Először a mammográfiát végző, szakképzett szakasszisztens tapintásos emlővizsgálatot végez. A mammográfia az emlők kétirányú röntgenvizsgálata röntgensugárzással, mely alacsony sugárterhelést jelent. A vizsgáló először az egyik oldali emlőt a készülék plexiüvegből készült emlőtartó lapjára helyezi, majd egy másik plexiüveglapot helyez fölé. A két lap segítségével a mellet kissé összenyomja, és 2 irányból röntgenfelvételt készít, majd ugyanezt az eljárást elvégzi a másik emlővel. Az emlők ellapítása kissé kellemetlen lehet, de nem fájdalmas. Azért van rá szükség, hogy a röntgenfelvételen az emlőkről egyenletesen éles, tiszta kép készülhessen. A mammográfiás felvételt egymástól függetlenül 2 radiológus értékeli, akinek emlődiagnosztikai jártassági igazolással kell rendelkeznie.

 

Eredmény, lelet:

 

A vizsgálat eredményéről az EESZT (www.eeszt.gov.hu) felületén találja meg a leletét vagy személyesen érdeklődhet a vizsgálat helyszínén, illetve háziorvosánál. Ha a vizsgálat nem mutat eltérést a normálistól, két év elteltével ismételten szűrővizsgálatra fogják hívni. Amennyiben valamilyen elváltozás miatt további vizsgálatra van szükség, a szűrőállomás jelentkezik és a pácienst a megfelelő egészségügyi intézménybe irányítják, hogy minél előbb megfelelő orvosi ellátásban részesüljön.

 

Negatív eredmény:

 

A mammográfiás felvételt értékelő orvosok nem találtak elváltozást az emlőben. Ilyenkor nincs további teendő. 65 éves korig 2 évente fog meghívólevél érkezni a szervezett emlőszűrésre.

 

Nem-negatív eredmény:

 

Ebben az esetben a pácienst visszarendeli az emlőszűrő központ és további vizsgálatot végeznek (pl. ultrahang, mintavétel) az elváltozás pontos tisztázására.

 

A mammográfiás vizsgálat alapján nem-negatív esetek további vizsgálata

 

A kiegészítő vizsgálatok célja, hogy a szűrővizsgálat által felvetett rendellenességet, a rosszindulatú emlőbetegség gyanúját megerősítsék vagy kizárják.

 

A kivizsgálás több lépésből áll:

 

  • ultrahangos vizsgálat;
  • aspirációs citológiai vizsgálat: vékony injekciós tűvel megszúrják a tisztázandó csomót és az így kapott sejteket mikroszkóp alatt megvizsgálják.
  • A végleges tisztázáshoz szükséges lehet a talált csomó sebészi kimetszése, amelyből szövettani vizsgálat készül.

 

Mi történik, ha a kivizsgálás emlőrákot igazol?

A korszerű kezelés komplex, azaz háromféle kezelési mód kombinációjából áll: sebészeti beavatkozás, sugárkezelés és gyógyszeres kezelés (kemoterápia). A kezelés mikéntjét az emlődaganat nagysága, szövettani szerkezete és a környéki nyirokcsomók állapota alapján határozzák meg.

 

A betegség korai felismerésével kedvezőbb gyógyulási esélyre van. Ritkán, de előfordulhatnak olyan gyorsan növő daganatok, amelyek a szűrővizsgálat idején még nem mutathatók ki. Ezért fontos az emlők egészséges állapotának ismerete. Amennyiben a két szűrővizsgálat közötti időben bármilyen eltérést észlel emlőiben (például csomót tapint, a mellbimbó befelé fordul, vagy véres váladékozást észlel), azonnal forduljon háziorvosához!

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda