Reális képet akkor alkothatunk bármelyik ország lakosságának az életszínvonaláról, ha tudjuk, hogy mennyit keresnek az ott élő emberek.
Ukrajna a sereghajtó, Szlovénia az éllovas
Az átlagfizetések tekintetében a sereghajtó Ukrajna, ahol munkahelyhiány, a hazai vállalatok alacsony termelékenysége, műszaki elmaradottsága egyaránt közrejátszik abban, hogy az ukrán lakosság többsége éhbérért is hajlandó munkát vállalni jobb lehetőségek hiányában. Így itt (átszámítva)· nettó 220 eurót keresnek meg az emberek.
Romániában 365 euró az átlagbér. Valamivel jobban keresnek Szerbiában, ott országos szinten (a szept. 25-i Hivatalos Közlöny szerint) 391 euró az átlagjövedelem, a vajdasági bérek viszont elmaradnak az országos átlagtól: ott ugyanis 376 euró volt augusztusban az átlagfizetés. A következő a sorban Magyarország, ahol a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havonta átlagosan 500 eurót vihetnek haza. Munkahelytől függően a szerencsésebbek béren kívüli juttatásokban is részesülnek, ami havonta még 33-66 eurót tesz ki, egy multinacionális cég persze ennek többszörösét is megadja.
Szlovákiában 630 euró az átlagkereset. Az országos statisztikai hivatal elemzése szerint az ország alkalmazásban lévő polgárainak mintegy kétharmada nem érte el az átlagfizetés szintjét. Horvátország valamivel jobban áll Szlovákia polgárainál, legalábbis azok, akik megkeresik a havi átlagfizetésnek számító 730 eurót, mert nálunk is a munkaviszonyban lévőknek legalább a fele jóval az átlag alatt keres. Az átlagbérek a vizsgált országok közül a legmagasabbak Szlovéniában, 990 euróra rúgnak.
A legtöbb szó mostanság az egészségügyi dolgozók bérezéséről esik, Magyarországon pedig a pedagógusok fizetéséről is, ezért arra is kíváncsiak voltunk, hogy ezen a téren mi a helyzet. Ha a tanári fizetéseket nézzük, ez a legtöbb országban függ a szolgálati évek, illetve a heti órák számától, valamint a minősítéstől. Ami a kezdő tanári fizetést illeti, 950 eurót keresnek Szlovéniában, ennek a felét keresik meg Magyarországon (450 euró). Ukrajnában 90 és 184 euró között mozog a nettó tanári fizetés, Erdélyben a kezdő tanár 155 eurót, a legmagasabb képesítésű tanár 355 eurót, az egyetemi tanár pedig 780 eurót keres. Horvátországban az átlagos tanári bér 730 euró, míg a Felvidéken 560 eurót keresnek a pedagógusok, a Vajdaságban pedig 370-et.
Hasonló eltérések mutatkoznak az adott országokban élő egészségügyi dolgozók, parlamenti képviselők és bolti eladók személyi jövedelme között is, ezt bizonyítja az adatok alapján készített táblázatunk is.
|
Vasas Csaba
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.