Megelőzés szemléletű egészségügyi ellátás

Életmód - szerző: |X|

A népegészségügyi tevékenységen belül kiemelt helyet foglal el a betegségek megelőzését célzó tevékenység. Ennek célja a betegségek általános értelemben vett megelőzése, egészséges életmód propagálása, vagy adott konkrét betegség elkerülésének módja.

 

Megelőzés szintjei:

 

• Elsődleges megelőzés: célja az egészség általános védelme, az egészségkárosodás valamint a megbetegedés bekövetkezésének megelőzése. Ez a tevékenység a potenciálisan betegségokozó tényezők teljes, de legalább részleges kiiktatását vagy hatásukkal szemben a védekezőképesség kialakítását illetve fokozását célozza. Elsődleges megelőzési tevékenységek: a dohányzás és mértéktelen alkoholfogyasztás elleni programok, táplálkozás-egészségügyi programok; az egészséges életmód gyermekkori kialakítása, a fizikai aktivitás növelése, a biztonságos lakó- és munkahelyi környezet fenntartását/kialakítását célzó programok, a fertőző betegségekkel szembeni védettség kialakítása.

• Másodlagos megelőzés: a megbetegedés, illetve annak kialakulásához kapcsolódó kóros állapotok korai felismerése, annak érdekében, hogy a hatásos kezelés mielőbb megkezdődhessen. A korai felismerés alapvető lehetőségeit a szűrővizsgálatok jelentik.

• Harmadlagos megelőzés: célja adott sérülések és betegségek kapcsán a szövődmények, tartós károsodások, rokkantság kialakulásának megelőzése. Gyógyítást megelőző tevékenységet is jelenthet, például a rehabilitációs ellátás vonatkozásában.

 

Szűrővizsgálatok

 

A szűrővizsgálatok jellemzően gyorsan, veszélytelenül kivitelezhető eljárások, vizsgálatok alkalmazása a teljes populáción azzal az igénnyel, hogy egy adott betegség által valószínűleg érintettek azonosításra kerüljenek.

 

• Tömeges szűrővizsgálatok: az adott szűrővizsgálat kiterjed a teljes, potenciálisan érintett lakosságra. Jellemző példái az újszülöttek szűrővizsgálata (pl. fenilketonuriára), a terhes nők, és a magzat szűrése fejlődési rendellenességek kimutatására.

• Előírt szűrővizsgálatok: a lakosság megfelelő időszakonként végzett rendszeres szűrővizsgálata, mely egy adott betegség korai kimutatását célozza (pl.: az emlőrák, méhnyak-rák, vastagbél-végbélrák kimutatására szervezett szűrővizsgálatok)

• Célzott szűrővizsgálatok: rendszeres időközönként vagy esetenként végzett szűrővizsgálatok, melyeknél káros környezeti tényező feltételezhető, vagy egy adott betegséggel szemben fennáll a fokozott fogékonyság lehetősége.

 

A tömeges és előírt szűrővizsgálatokat szervező intézmény kezdeményez, de a részvétel önkéntes. Ezen szűrővizsgálat típusok esetén döntő tényező, hogy a betegség alkalmas-e szűrésre. Vegyen részt ön is a kiemelt fontosságú szűrővizsgálatokon!

 

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda