Fél tíz után kezdődik a napfogyatkozás és igen, a védőszemüvegek meg a hegesztőpajzsok elfogytak. Ez van, amikor oly sokan nem tudják elképzelni, hogy milyen az, amikor valami picit eltakarja a Napot. Megnézné, de nincs semmije hozzá? Segítünk. Vagyis a fizika.
Vegyük sorba, mik azok, amik a fényt lecsökkentik ugyan, de a kitágult pupillánkat a továbbhaladó UV-sugaraktól nem óvják meg. Hívhatjuk ezeket a dolgokat és módszereket baromságnak is, de lényeg, hogy egyformán veszélyesek a szabad szemmel vagy napszemüveggel való napbabámulással:
– kormozott üveg,
– CD vagy floppy,
– több CD vagy floppy,
– negatív vagy röntgenfelvétel.
Használhat hegesztőszemüveget- vagy pajzsot, azonban azoknak is különböző típusai vannak. Célszerű olyat választania, aminek mutatója 13-nál nagyobb.
[pullquote]Tudta? 1842-ben Petőfi a tanácsok ellenére szabad szemmel nézte a napfogyatkozást. Ekkor született a Szemfájásomkor című verse.[/pullquote]No de mit tehetünk, ha nem készültünk a világeseményre? Vegyünk egy fehér papírlapot, vagyis kettőt. Az egyiken egy gombostű fejével üssünk egy lukat, majd álljunk háttal a napnak. A lukasat tartsuk magasba úgy, hogy a résen átszűrődő fény a másik kezünkben tartott teli lapra essen. Bizony, amit ott látunk, az a nap képe. Érdemes picit kísérletezni a luk méretével és a távolsággal, mert kis szerencsével egész nagy képet is láthatunk.
Az előző megoldás luxusváltozata, ha fejünket egy dobozba dugjuk, aminek egyik oldalán a luk van, másik felére – belülről – egy fehér lapot erősítünk. Hasonló camerát kaphatunk akkor is, ha a fény egy távcsövön keresztül karnyújtásnyi távolságból veti a fényt a papírra.
Amúgy az esemény Harkányban és Pécs környékén 9 óra 36 perckor kezdődik, 10:45-kor takarja el a Nap legnagyobb részét a Hold – úgy 60 százalékát – majd 11:56-kor ér véget.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.