A krími, kongói vérzéses láz vírusa fellelhető a hazai kullancsokban is – mondta szerda délelőtt Kapiller Zoltán a Lánchíd Rádió műsorában. A kullancsszezon elején a szakértő a megelőzés szerepére hívta fel mindenki figyelmét.
Kapiller Zoltán, zoológus, állatorvos és kullancsszakértő, a Magyar Kullancsszövetség elnöke megnyugtatóan nyilatkozott: ugyan valós veszélyről beszélhetünk a kullancsokkal kapcsolatban, de a megelőzés eredménnyel jár, aki védekezik, biztonsággal töltheti szabadidejét a természetben. Ez egy olyan biológiai bomba, mint a Lime-kór volt a nyolcvanas években – fogalmazott, rámutatva: szakemberek a kilencvenes években minden figyelmeztetés ellenére a kórt is csak egy tudományos érdekességnek vélték, mára pedig népbetegséggé vált.
A kongói vérzéses láz nem új vírus, 1944-ben ismerte meg a tudomány a Krími félszigeten való felbukkanásakor. Ismeretes, hogy a kullancs által megfertőzött ember már cseppfertőzéssel is képes a betegséget terjeszteni.
A szakértő felhívta a figyelmet az esetleges járványt is megelőző védekezés szerepére, valamint csípés esetén a kullancs szakszerű, patikákban kapható kanállal való eltávolítására. Hangsúlyozta: a megfelelő sprék használata már kellő védelmet nyújt a kullancsok ellen.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.