Üres kerthelyiségek, a Tom Market előtt tobzódó kétes egzisztenciájú társaság, olykor a szervizúton egy-egy végigszáguldó pizzafutár és a fagyizók padjai köré tekert szalag lengedezése – nagyjából ennyi mozgás van a kijárási tilalom – vagy ha úgy tetszik korlátozás – alatt egy kora nyári vasárnap Harkány főutcáján.
Az emberek hiányát nem csak a fürdő érzi meg; a helyi szállodák bezártak, az éttermek igyekeznek a kiszállításra szűkült lehetőségeikhez igazodni. Határozatlan ideig zárva a piac is, de a rendezvényre és gyülekezésre vonatkozó tiltások a kultúrára is komoly hatással vannak.
A tradicionális tavaszi programok – a terehegyi Tavaszköszöntő és a májusfa állítása – idén bizony elmaradnak. Szintén bottal üthetjük a nyomát az éjszakai fürdéseknek és a nemzetiségek estjének is, míg a májusi gasztronapnak és gyereknapnak még szikrányi esélye talán van, bár ez sem több, mint az a bizakodás, amivel az ember a lottót adja fel.
Ugyan a legtöbb ország úgy véli, túl van a fertőzések tetőpontján, addig a hétről-hétre kormányszinten megerősített prognózisok szerint a járvány hazánkban nyáron tetőzik, hiszen az intézkedésekkel sikerült ellaposítani a járványgörbét. Míg a gazdasági hatások enyhítésére a kormány és a megtépázott bevételekkel gazdálkodó helyi önkormányzatok is számos intézkedést hozva a végletetekig elmentek, a munkaerőpiac veszélyhelyzet utáni újrarendeződése és a mentőöv felélése sokaknak csak annyit jelent, hogy a válság később lesz fájdalmas.
A harkányi önkormányzat és a fürdő most a gazdaság újraindítására és a kapuk újranyitására készül. Békeidőben már a strandnyitás időpontját kellene várnunk, de ez most nagyon távolinak tűnik. Muszáj szárazon tartani a puskaport, hiszen minden egyes nap, amit szezonból meg lehet menteni óriási jelentőséggel bír a dolgozók állománya és a vállalt jövő évi gazdálkodása, így a fejlesztési lehetőségek tekintetében is.
A Facebook gombja működik ugyan, de az uniós szabályok miatt nem, vagy csak nagyon ritkán tárolja a megosztások számát.