Itt a madárodúk kihelyezésének ideje!

Helyi - szerző: HH

Tizenöt madárodút helyeztek ki az Odulógatók a harkányi Arborétumban. Bár a költési szezon csak jövő tavasszal kezdődik, kihelyezni már ősszel érdemes, hogy a madarak a téli hidegben vissza tudjanak húzódni – hívja fel a figyelmet Horváth Ádám.

 

Zárt típusú mesterséges madárodúk kihelyezésével a természetesen, vagy fakopáncsok által vájt odúkat próbáljuk imitálni és pótolni – ismertette. Az intenzív erdőgazdálkodás, az egyre növekvő mezőgazdasági területek, valamint a városokban található facsoportok elszigetelése, ritkítása negatív hatással van a költőüregek kialakulására. A Magyar Madártani Egyesület több helyen létesít odútelepeket, amiknek az ellenőrzése értékes adatokkal is ellátja a szakembereket. Ezeknek a kihelyezése nem kötött engedélyhez, bárki akaszthat ki otthon egyet-egyet.

 

A csoport vezetője megjegyzi: a legegyszerűbb saját kezűleg elkészíteni minimum 2,5 centi vastag fenyődeszkából. Ha a felületét lekezeljük lenolajjal, és zsindelyt, vagy kátránypapírt helyezünk a tetejére, akár 10 évig is betöltheti funkcióját. Az udvar egy nyugodtabb szegletében, egy minimum 3 méter magasan lévő faágra akasztva nagyobb valószínűséggel fog gazdára találni.

 

Három fajta zárt odútípust különböztetünk meg – részletezi Horváth Ádám. A legelterjedtebb a B típusú – Harkányba is ebből került ki a legtöbb, 9 darab -, ami főleg a verebek, széncinegék, légykapók testméretéhez lett igazítva. Ennek a belső alapterülete 12×12 centiméter, a berepülőnyílás 3.5 cm átmérőjű. A mélysége a nyílástól lefelé számítva kb. 20-25 centi. Ezeken kívül készíthető még félig nyitott odú a rozsdafarkú számára, fészektálca a fekete rigónak, vagy mű fecskefészek a füsti-, vagy a molnárfecskéknek.

 

A kihelyezésnek kettős érdeke van madárvédelem szempontjából. Egyrészt biztosítjuk a biztonságos feltételeket a költéshez, másrészt védelmet nyújtunk számukra a téli hidegek elől – ismertette. A madarak repülése nagyon sok energiát igényel, amit a nálunk telelő madarak nehézkesen tudnak pótolni. A hideg szélben az értékes testhőjük könnyebben elvész, élelem és menedék hiányában sokszor elpusztulnak a kisebb testű énekesmadarak. Ebből az okból kifolyólag érdemes a téli etető környékére is kiakasztani pár odút, ami menedékként fog szolgálni. További előnye, hogy a fiókák felneveléséhez szükséges, hatalmas mennyiségű rovartáplálékot a környezetünkből szedik össze az etető szülök. Másrészt hatalmas élmény megfigyelni az etető szülőket, vagy hallgatni a kolduló fiókákat.