Tavaly 43 ezer, idén csak eddig 23 ezer menedékkérelem

Belföldi hírek - szerző: HH/MTI

Százával érkeznek a koszovóiak a Csongrád megyei Ásotthalom és Mórahalom környékére. Az utak mentén a rendőrök gyűjtőpontokon őrzik őket, majd az elfogottakat hangárakba szállítják a további idegenrendészeti intézkedésig.

 

 

A rendőrség a két település szélén gyűjtőpontokat alakított ki, a kisvárost a faluval összekötő úton, illetve a zöldhatár közelében feltartóztatott koszovói állampolgárok itt várhatják meg, amíg a Röszkénél, egy hangárban kialakított előállítóhelyre szállítják őket. Szerdára virradó éjszaka az ásotthalmi gyűjtőpontnál gyújtott tüzeknél főleg fiatalabb férfiak melegedtek, többségük csak albánul beszélt, de annyit elmondtak, Németországba szeretnének eljutni.

 

A hőmérséklet éjszaka fagypont közelében volt, ennek ellenére több koszovói család is karon ülő gyerekekkel vágott neki a sötétben a vajdasági Királyhalom és Ásotthalom közötti többkilométeres útnak. Egy tizennégy fős csoportot néhány méterre a határtól tartóztattak föl a járőrök. A korábban a hóban lekuporodva elbújni próbáló határsértők a rendőrök kérdésére elmondták, menedékkérelmet szeretnének benyújtani. A járőrök a legkisebb gyerekeket fűtött autójukba ültették, amíg a csoport elszállítására alkalmas nagyobb buszok megérkeztek.

 

A határsértőket hétfőtől kezdve egy röszkei hangárban állítják elő. Érkezésüket követően a rendőrök átvizsgálják az emberek ruházatát, nincs-e náluk szúró, vágó eszköz vagy valamilyen tiltott tárgy, és mindenki azonosító karszalagot kap. A több száz fő befogadására alkalmas fűtött épületben tábori ágyakat helyeztek el, szerdára virradóra is több tucatnyian aludtak ezeken. A koszovói állampolgárok enni és inni kapnak itt, mivel többségük muszlim, a vallási előírásoknak megfelelően sertéshús nélkül készült ételeket.

 

Az épületben egy iskoláskorú lányával és feleségével Koszovó fővárosából, Pristinából érkezett férfi elmondta, a kilátástalan helyzet miatt indult el otthonából. A korábban egy bankban dolgozó, angolul jól beszélő középkorú férfi közölte, tisztában van vele, hogy Németországban valószínűleg nem kapják meg a menekültstátust, de bízik benne, hogy Franciaországban befogadják őket. Elárulta, embercsempészek segítségével jutottak el Magyarországra, fejenként 200 eurót kellett fizetniük az útért. Az összeg előteremtésében Nyugat-Európában élő rokonai segítettek nekik, mivel havi 180 eurós fizetése a család megélhetésére sem volt elegendő.

 

Az előállítóhelyről a koszovói állampolgárokat a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal valamelyik kirendeltségére szállítják, ahol elindul menekültügyi eljárásuk.

 

Nemzeti konzultáció a bevándorlók ügyéről

 

A kormány támogatja a Fidesz-frakció nemzeti konzultációra vonatkozó kezdeményezését a gazdasági bevándorlással kapcsolatban – jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdán, a kormányülés ideje alatt Budapesten. Tájékoztatása szerint a konkrét kérdéseket Rogán Antal frakcióvezető felvetései mentén fogalmazzák meg.

 

A kormányszóvivő „mellbevágóan magasnak” nevezte az illegális bevándorlás idei számait. Kifejtette, hogy az elmúlt év végére 42-43 ezer határsértőt, illetve menedékkérőt regisztráltak Magyarországon, s ez az idei másfél hónap alatt már elérte a tavalyinak több mint felét, 23 ezret.

 

Kovács Zoltán azt is hangsúlyozta: mindenki abban érdekelt, hogy Magyarország ne legyen célpontja a megélhetési bevándorlásnak, az Európai Unió pedig olyan szabályokat, kereteket hozzon létre, amellyel elejét lehet venni az illegális bevándorlásnak.

 

Rogán Antal pénteken, a Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióülését követően jelentette be, hogy a kormánypártok arra kérik a kormányt, induljon nemzeti konzultáció a megélhetési bevándorlásról. Mint mondta, egyebek mellett azt kell megkérdezni az emberektől – a szükséges jogszabály-előkészítés mellett -, hogy támogatják-e a harmadik országból érkező illegális bevándorlók őrizetbe vételét és az ellenőrzés alatt tartásukat mindaddig, amíg nem dől el, jogosultak-e menekültstátusra. Az is kérdés lesz: támogatják-e az emberek, hogy az illegális bevándorlókat „haladéktalanul vissza kelljen toloncolni”.

 

A frakcióvezető hozzátette, Magyarországnak lépéskényszert jelent az osztrák szabályozás júliustól várható szigorodása, így a magyar kormánynak a nyár közepéig mindenképpen meg kell tennie a szükséges lépéseket.

 

„Magyarország kapuit be kell zárni a megélhetési bevándorlók előtt”, mert Magyarország nem tud munkát adni nekik – ismertette a Fidesz-KDNP-képviselőcsoport álláspontját Rogán Antal, aki megerősítette, a megélhetési bevándorlásról politikai vitanapot is tartanak majd a parlamentben, várhatóan február 19-én.